شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

افزایش فشار به مولوی عبدالحمید در پی اظهاراتش درباره ورود کرونا از  طریق حوزه علمیه جامعه‌المصطفی

در پی اظهارات مولوی عبدالحمید،‌ امام جمعه اهل سنت زاهدان، درباره ورود بیماری کرونا به ایران از طریق طلاب چینی جامعه‌المصطفی قم و اشاره به عدم قدرت شفادهی امام‌زاده‌ها فشارها از سوی روحانیون و نهادهای مذهبی نزدیک به جمهوری اسلامی در داخل و خارج کشور به او افزایش یافته است.

بر اساس ویدیویی که از سوی پایگاه اطلاع‌رسانی عبدالحمید منتشر شده، او روز جمعه ۲۳ اسفندماه بدون برگزاری مراسم عمومی نماز جمعه و طی خطبه نمادین انفرادی، امام‌زاده‌ها و شخصیت‌های دینی را فاقد قدرت شفا دهندگی خوانده و خواستار بازگشت به «شفادهنده حقیقی» شده است.

او در قسمتی از این خطبه می‌گوید: «کسانی که ما معتقدیم شفا می‌دهند،‌ کورها را بینا می‌کنند و بی‌اولادان را اولاد می‌دهند، امروز در این بحران کرونا ما را یاری نکردند و نمی‌توانند ما را یاری کنند.»

او اضافه کرد که شفادهی و دادن اولاد ناشی از قدرت خدا است و به غیر از او «فریادرسی» نیست و کسی نمی‌تواند کرونا را برطرف کند.

این رهبر مذهبی اهل سنت در ایران همچنین در ادامه با اشاره به آیات و روایات اسلامی گفته است «وقتی محمد رسول‌الله نمی‌تواند ضرر را از خود دفع کند،‌ دیگر چه کسی می‌تواند؟»

عبدالحمید در ادامه شیوع کرونا را از مصادیق بلای الهی و در اثر نارضایتی خدا دانست و خواستار آسیب‌شناسی آن از سوی مسئولان برای فهم دلایل نارضایتی خدا شد.

 

کرونا را طلاب چینی وارد ایران کردند

 در ابتدای این ویدیو،‌ عبدالحمید در زمینه چگونگی ورود بیماری کرونا ویروس به ایران به طلاب چینی در جامعه‌المصطفی قم اشاره و اعلام کرد که این ویروس از طریق آن‌ها به ایران منتقل شده است.

«جامعه‌المصطفی العالمیه» نهاد آموزشی اسلامی حکومت ایران برای اشاعه اسلام شیعه در سایر کشورها است. این نهاد در شهر قم واقع شده و دارای شعبه‌هایی در ۶۰ کشور جهان است.

بر اساس اعلام مقام‌های این حوزه علمیه، در حال حاضر بیش از ۱۰۰ هزار طلبه از ۱۳۶ کشور از جمله چین در جامعه‌المصطفی تحصیل می‌کنند.

در همین زمینه، عبدالحمید ضمن انتقاد از رویکرد این نهاد مذهبی اظهار کرده که جامعه‌المصطفی با «بالاترین بودجه» در کشور کار می‌کند. 

او افزود: «هزاران طالب که از دین و مذهبشان آگاهی ندارند به این‌جا می‌آیند و مورد شست‌وشوی مغزی قرار می‌گیرند.»

این روحانی اهل سنت اضافه کرد که کار و فعالیت جامعه‌المصطفی «خلاف مسیر وحدت مذاهب» است. به گفته او، این نهاد هزاران طلبه اهل سنت دارد، اما استاد اهل سنت ندارد. 

این روحانی اهل سنت ایران همچنین اعلام کرد که برخی طلاب جامعه‌المصطفی پس از مدتی به او مراجعه می‌کنند و می‌گویند که می‌خواهند به کشورشان برگردند اما گذرنامه آن‌ها گرفته شده است.

 

واکنش جامعه‌المصطفی به مولوی

جامعه‌المصطفی در واکنش به این خطبه با صدور بیانیه‌ای اظهارات عبدالحمید آن را «نسنجیده» و «سواستفاده از جایگاه خود» عنوان کرده است. 

این نهاد همچنین گزارش‌ها درباره ورود بیماری کرونا از طریق طلاب چینی خود را رد کرده است.

سخنان عبدالحمید همچنین از سوی برخی روحانیون قم نیز با واکنش روبه‌رو شده است. بر اساس اطلاعاتی در این زمینه به مرکز مطالعات بلوچستان در لندن رسیده که بر اساس آن فشارهای فراوانی در قم اعمال می‌شود تا مراجع تقلید شیعه از جمله ناصر مکارم شیرازی نیز به سخنان این رهبر اهل سنت ایران عکس‌العمل نشان دهند.

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی ملقب به «شیخ‌الاسلام»، عضو اتحادیه جهانی علمای مسلمان و مجمع فقهی مکه و همچنین مدیر مدرسه عالی دارالعلوم زاهدان است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More