شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

افشای مقر موشکی سپاه پاسداران در هرمزگان

 

بنا بر تصاویر ماهواره‌ای که از سوی موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک به دست آمده و مورد بررسی قرار گرفته، نیروهای نظامی ایران مجموعه‌ای جدید از هفت جایگاه شلیک موشک در استان هرمزگان ساخته‌اند.

پایگاه خبری نشنال به نقل از تحلیلگران حوزه دفاعی این موسسه نوشت تاسیسات جدید در جنوب ایران در شیبی خاص در دامنه کوه به صورتی قرار گرفته که هدف آن استقرار موشک‌ها برای یک نشانه‌گیری دقیق است.

نشنال اشاره کرده دامنه تند کوه و شیب خاص هفت جایگاه شلیک رو به جهتی مشخص است که موجب نگرانی پایگاه‌های هوایی نظامی مستقر در عربستان سعودی و بحرین می‌شود.

جو دمپسی، تحلیل‌گر دفاعی موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک،‌ در این زمینه گفت تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد موشک‌های فرورفته در دامنه شیب‌دار به طور مداوم به سوی مناطق وسیعی از عربستان سعودی، و به طور بالقوه ریاض، نشانه گرفته شده است.

 

 

به گفته او، این منطقه عربستان همچنین محل استقرار تعدادی از پایگاه‌های نظامی از قبیل مرکز بزرگ لجستیکی نیروی هوایی آمریکا است.

این موسسه اشاره کرده تصاویر حاکی از قرار داشتن این تاسیسات ایران در زمین‌های کوهستانی شهر حاجی‌آباد، واقع در استان هرمزگان، است.

به نوشته نشنال، پایگاه حاجی‌آباد دست‌کم ۱۴ موشک از آخرین مدل موشک‌های «ذوالفقار» یا «دزفول» را دارد که قابلیت حمل یک کلاهک بزرگ ۳۵۰ کیلوگرمی را دارد.

بر پایه این گزارش، ده‌ها سلاح دیگر هم در این پایگاه ذخیره شده است.

انتشار این گزارش‌ها همزمان با آن صورت می‌گیرد که علاوه بر نگرانی‌ها از تشدید برنامه هسته‌ای،‌ انتقادها به برنامه موشکی جمهوری اسلامی هم قوت گرفته است. 

ایران بارها ساخت سلاح هسته‌ای را رد کرده و هدف از توسعه موشکی خود را «دفاع از کشور» خوانده است.

تحلیلگر موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک نکته قابل توجه درباره این سایت را این می‌داند که نخستین مکان برای هدف شلیک موشک‌های سوخت جامد است. 

دمپسی گفت معتقد است این محل همچنین برای موشک‌های دوربردتر هم به کار می‌رود.

نشنال نوشته این پایگاه که در سال ۲۰۱۹ میلادی ساخته شده و از طریق تونل‌های زیرزمینی قابل دسترس است، با داشتن یک موقعیت ثابت به سپاه پاسداران امکان «واکنش سریع» و «افزایش دقت» را می‌دهد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More