شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ایران محتوای دو گزارش اخیر آژانس و سازمان ملل را رد کرد

 

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، محتوای دو گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان ملل متحد درباره این کشور را رد کرد.

موسوی، روز دوشنبه ۲۶ خرداد، در نشست خبری هفتگی خود درباره گزارش جدید آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، مبنی بر منشاء ایرانی داشتن موشک‌های پرتاب شده به تاسیسات نفتی آرامکو و یک فرودگاه عربستان سعودی را «بی‌پایه و اساس» توصیف کرد و گفت: «اتهام عنوان شده را بر مبنای فشارهای آمریکا و رژیم عربستان ارزیابی می‌کنیم.»

چند روز پیش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در گزارشی به شورای امنیت این سازمان اعلام کرد که موشک‌های کروز شلیک شده به تاسیسات نفتی و یک فرودگاه بین‌المللی عربستان سعودی در سال گذشته، «منشا ایرانی» داشته است.

این گزارش در حالی است که واشنگتن قصد دارد در شورای امنیت تحریم‌های تسلیحاتی ایران را که قرار است در ماه اکتبر به پایان برسد، تمدید کند. اما روسیه و چین که حق وتو دارند، با این تصمیم آمریکا مخالفند.

همچنین موسوی درباره گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: «موضوع بسته شده را باز می‌کنند و مبنای ادعایشان ادعای اسرائیل و شخص نتانیاهو است.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران ادامه داد: «جای تاسف دارد که آژانس به جای اتکا به مدارک متقن و نگاه به همکاری‌های سطح بالای ایران تا این لحظه، ادعاهای رژیمی را می‌پذیرد و مبنای سوالات خود قرار می‌دهد که خصومت آن با مردم و نظام ما و نظام بین‌الملل برای همه محرز است.»

این مقام جمهوری اسلامی این نهاد بین‌المللی را تهدید کرد و گفت: «آژانس باید این همکاری‌ها را قدر بدانند و وارد حاشیه‌سازی بی‌مورد نشوند.»

در تازه‌ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تاکید شده که ایران همه محدودیت‌هایی را که در توافق هسته‌ای موسوم به برجام ذکر شده بود، نقض کرده است.

همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «نگرانی عمیق» خود را از ممانعت ایران برای دسترسی به چند سایت‌ هسته‌ای مورد تردید و خودداری از گفت‌وگو درباره مواد و فعالیت‌های هسته‌ای که احتمال می‌رود اعلام نشده باشد، ابراز کرده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More