شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
سومین کنفرانس شورای دموکراسی‌خواهان ایران؛

براندازی جمهوری اسلامی از طریق جنبش‌های مدنی

 

سومین کنفرانس شورای دموکراسی‌خواهان ایران با تاکید بر «براندازی جمهوری اسلامی از طریق جنبش‌های مدنی» در استکلهم، پایتخت سوئد و با حضور نمایندگانی از بیش از ۱۰  حزب سیاسی و گروه‌ قومی برگزار شد. 

طی این کنفرانس که از صبح شنبه ۱۹ بهمن‌ماه با حضور نزدیک به ۱۰۰ نفر از نمایندگان گروه‌های سیاسی و قومی برگزار شد، سخنرانان با محور تقویت ائتلاف بین گروه‌های مخالف برای گذار از جمهوری اسلامی، به بحث و سخنرانی پرداختند. 

احمد مرتضایی،‌ سخنگوی شورای دموکراسی‌خواهان ایران،‌ در همین زمینه به ایران اینترنشنال گفت: «در حال حاضر جمهوری اسلامی در نهایت ضعف خود به سر می‌‌برد و گروه‌های مخالف نیز در نهایت پراکندگی واقع شده‌اند.»

او هدف از برگزاری این نشست را ایجاد تفاهم میان گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی دانست و افزود: «باید بتوانیم مبارزاتی را که مردم ایران آغاز کرده‌اند و در حال اعتلاست با اتحاد خود سازمان دهیم.»

این فعال سیاسی در پاسخ به سوالی درباره چرایی برگزاری نشست‌های پراکنده از سوی گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی گفت: «دقیقا هدف از نشست امروز این است که این پراکندگی را کاهش دهیم و راه‌های آن را بررسی کنیم.»

مرتضایی افزود: «بهتر است گروه‌های موجود در یک گروه واحد بزرگتر ادغام شوند.»

شورای دموکراسی‌خواهان ایران، شعار سومین نشست خود را «براندازی جمهوری اسلامی از طریق جنبش‌های مردمی» انتخاب کرده است.

اتحاد اپوزیسیون بر محور فدرالیسم و دموکراسی

خالد عزیزی، دبیرکل حزب دموکرات کردستان،‌ طی سخنرانی خود در این کنفرانس، «مخالفت با جمهوری اسلامی» را دارای عمومیت بین مردم ایران دانست و گفت: «اما کار سیاستمداران این است که بررسی کنند چه طور تبدیل به بدیل و جایگزین جمهوری اسلامی شوند.» 

او درباره اقوام ایران افزود: «ما کردها و آذری‌ها و فارس‌ها و لرها و بلوچ‌ها وعرب‌ها و... عامل تجزیه ایران نیستیم. ما تضمین‌کننده ایرانی هستیم که همه در یک دموکراسی برخوردار از برابری کامل حقوقی، سیاسی، قومی، مذهبی باشیم.»

محمد مصری،‌ عضو دفتر سیاسی کومله کردستان،‌ در سخنرانی خود با تاکید بر رهبری داشتن مبارزات مدنی مردم ایران اظهار کرد: «بعد از خیزشی که مردم در تمام شهرها ایجاد کردند و اعلام کردند که جمهوری اسلامی را نمی‌خواهند،‌ شرایط انقلابی ایجاد شده است.»

عباس خرسندی، دبیر جبهه دموکراتیک ایران برون مرزی، دیگر سخنران بود که با تاکید بر فدرالیسم به عنوان سیستم مورد نظر این شورا گفت: «قدرت سیاسی در ایران نباید دیگر متمرکز شود و اپوزیسیون باید بر سر شروطی که مورد پذیرش همه باشد به مذاکره بپردازد و در کنار یکدیگر قرار بگیرد.»

شورای دموکراسی‌خواهان ایران در سال ۱۳۸۱ با حضور ۱۷ حزب و گروه با مطالبات و هویت قومی تشکیل شد؛‌ اما بعد با ترک برخی از گروه‌های عضو کار خود را بر محور استقرار فدرالیسم و دموکراسی در ایران ادامه داد.

از سه سال پیش با پیوستن گروه‌های دیگری به این شورا، جست‌وجوی «وضعیت بهتر برای ایران» در دستور کار آن قرار داده شده است. 

نشست دوم این شورا تیرماه سال گذشته در شهر کلن آلمان برگزار شده بود. 

جبهه دموکراتیک ایران، حزب کومله کردستان ایران، حزب دموکراتیک تضامن اهواز، کانون فرهنگی سیاسی آذربایجان، حزب دموکرات کردستان، حزب مردم بلوچستان، سازمان فرهنگی سیاسی خلق تورکمن، جبهه متحد بلوچستان، جنبش همبستگی ستم‌دیدگان دادخواه، حزب اتحاد لرستان و کهگیلویه و بویراحمد و تعدادی از تشکل‎های کارگری و مدنى و فعالان سیاسی از اعضای این شورا معرفی شده‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More