شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

برایان هوک: رژیم ایران به مردم حق انتخاب واقعی بدهد

برایان هوک، مسئول گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، انتخابات آتی مجلس در ایران را «نمایش تمام‌عیار» توصیف کرد و از حکومت جمهوری اسلامی خواست که به مردم این کشور «حق انتخاب واقعی» بدهد.

هوک، روز جمعه ۲۵ بهمن، در ویدیویی که در حساب توییتر فارسی وزارت خارجه آمریکا منتشر شده، درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران گفت: «روز ۲۱ فوریه، رژیم ایران آنچه را که انتخابات می‌نامد، برگزار می‌کند. رژیم می‌خواهد شما باور کنید که این انتخابات آزاد و عادلانه است. اما رای‌گیری اصلی در خفا و مدت‌ها قبل از ۲۱ فوریه انجام شده است.»

مسئول گروه اقدام ایران ادامه داد: «روحانیون برندگان و بازندگان را پیش از آن که رای مردم به صندوق انداخته شود، تعیین می‌کنند. خیلی از ایرانیان خواستار نامزد شدن در انتخابات هستند. خیلی از آنان دولتی می‌خواهند که نماینده مردم باشد. اما رژیم از شرکت آنها جلوگیری می‌کند.»

او با طرح این پرسش که «رژیم ایران دقیقا چگونه این کار را انجام می‌دهد؟»،افزود: «نامزدهای انتخابات توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت می‌شوند.»

هوک با تاکید بر «غیرمنتخب» بودن اعضای این شورا و همچنین «وفاداری» آنان به ولی‌فقیه، گفت: «شورای نگهبان به ریاست مردی به نام احمد جنتی اداره می‌شود که روحانی بی‌رحم و شروری است که بیش از نود سال دارد و از کشتار مخالفان سیاسی تجلیل کرده است.»

این مقام دولت آمریکا با بیان اینکه انتخابات پیش‌رو «نمایش تمام عیاریست که هدف از وجود آن فریب دادن جهان درباره ظلمی است که در تهران به مردم می‌شود»، تاکید کرد: «علاوه بر رد صلاحیت نامزدهای انتخاباتی توسط شورای نگهبان، این رژیم مرتبا دست به تقلب در انتخابات می‌زند و به خشونت علیه رای‌دهندگان دست می‌زند و حقوق انسانی آنان را پایمال می‌کند.»

او گفت: «آیا به نظر شما چنین حکومتی آماده گوش کردن به صدای مردم یا احترام گذاشتن به انتخابشان در پای صندوق رای است؟»

هوک با تاکید بر این که «رژیم ایران با بحران اعتبار و مشروعیت روبه‌روست»، در پایان گفت: «این افتضاحی است که رژیم مسئول ایجاد همه آن است. ما از رژیم ایران می‌خواهیم که به آرزوهای مردم ایران احترام بگذارد، به آنها حق انتخاب واقعی بدهد و بگذارد صدایشان شنیده شود.»

پیشتر مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز از رد صلاحیت گسترده نامزدها در انتخابات آینده مجلس در ایران انتقاد کرد و در توییتی نوشت: «شورای نگهبان که اعضای آن منصوب خامنه‌ای هستند، اغلب نامزدهای انتخابات مجلس ایران را رد صلاحیت کرده است. بی جهت نیست که همه نامزدهای باقی‌مانده همشکل‌اند.»

تاکنون چندین حزب و سازمان سیاسی مخالف جمهوری اسلامی و ده‌ها فعال سیاسی و مدنی با انتشار و امضای بیانیه‌هایی خواهان تحریم و شرکت نکردن در انتخابات شده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More