شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بروجردی: تلگرام تا پایان فروردین امسال بسته خواهد شد

 

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، از بستن تلگرام و جایگزینی آن با یک «سامانه مشابه ملی» تا پایان فروردین خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روز شنبه ۱۱ فروردین، بروجردی اعلام کرد که تصمیم از مدار خارج کردن تلگرام در بالاترین سطح اتخاذ شده است.

او با تاکید بر «نقش مخرب تلگرام در بحران‌های سال گذشته در کشور» افزود که با توجه به توانمندی‌های کشور در حوزه فضای مجازی، جایگزینی تلگرام با یک سامانه ملی مانند «سروش» امکان‌پذیر است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ضمن تایید فراگیرتر بودن استفاده از تلگرام در ایران گفت: «ممکن است تعداد مشترکین سروش سه میلیون باشد و تعداد مشترکین تلگرام چهل میلیون، اما این تعداد سرریز می‌شوند؛ وقتی تلگرام از مدار خارج شد مردم به یک سامانه ملی روی می‌آورند».

 

 

این در حالی است که رمضانعلی سبحانی‌فر، ناظر مجلس در کمیته تعیین مصادیق مجرمانه، ضمن انتقاد از انتشار چنین اخباری و «مخدوش کردن امنیت روانی مردم» گفت که زمان فیلترشدن تلگرام هنوز مشخص نیست.

سبحانی‌فرد ضمن اشاره به استقبال عمومی از اپلیکشن‌های مجازی، گفت: «باید تلاش کرد با اعتمادسازی نسبت به اپلیکیشن‌های داخلی، مردم به اراده خود از تلگرام یا سایر شبکه‌های اجتماعی به اپلیکیشن‌های داخلی اقبال پیدا کنند».

او افزود که تصمیم نهایی در این خصوص برعهده شورای عالی فضای مجازی است.

مقامات جمهوری اسلامی ایران در طی یک‌سال گذشته و به دنبال اعتراض‌های گسترده در کشور، نسبت به استفاده عمومی از تلگرام برای بازنشر و به اشتراک‌ گذاشتن اخبار مربوط به اعتراض‌ها واکنش نشان داده‌اند. این واکنش‌ها چندین بار منجر به فیلترینگ تلگرام در کشور شد.

امید حبیبی‌نیا گزارش می دهد:

 

 آزاده اسدی از این واکنش‌ها می گوید:

 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More