شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بلومبرگ: اروپایی‌ها قطعنامه‌ای برای «‌توبیخ دیپلماتیک» ایران آماده کرده‌اند

مجله بلومبرگ گزارش داد سه کشور فرانسه،‌ آلمان و بریتانیا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در آستانه نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تهیه کرده‌اند که از ایران می‌خواهد با بازرسی‌های این آژانس «همکاری کامل» داشته باشد.

بلومبرگ روز دوشنبه ۲۶ خردادماه گزارش داد به بخشی از پیش‌نویس قطعنامه‌ای دست پیدا کرده که بریتانیا،‌آلمان و فرانسه در پی شکایت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برای نشست پیش روی شورای حکام این آژانس تهیه کرده‌اند.  

این گزارش نوشته، بیانیه مورد اشاره در صورت تصویب نخستین «توبیخ دیپلماتیک» ایران پس از سال ۲۰۱۲ خواهد بود.

قطعنامه کشورهای اروپایی که پیش‌بینی می‌شود از حمایت آمریکا نیز برخوردار شود، درباره عدم دسترسی دادن ایران به آژانس «تحت پروتکل الحاقی» ابراز نگرانی جدی کرده است.

«پروتکل الحاقی» که یکی از امتیازات به دست‌ آمده در برجام بود، به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه می‌دهد تا بازرسی‌های فوری ترتیب دهد.

این خبر ساعتی پس از آن منتشر می‌شود که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با هشدار به جمهوری اسلامی از مقام‌های ایران خواست فورا دسترسی بازرسان با به دو مکانی که این آژانس تعیین کرده را فراهم کنند.

او طی بیانیه‌ای گفت:‌«من با نگرانی شدید اعلام می‌کنم که از چهار ماه پیش ایران از دسترسی ما به دو سایت جلوگیری کرده و نزدیک به یک سال است از گفت‌وگوی جدی برای شفاف‌سازی درباره پرسش‌های ما مربوط به مواد هسته‌ای اعلام‌نشده احتمالی و فعالیت هسته‌ای خودداری کرده است.»

علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت،‌ در واکنش به این اظهارات طی نشست خبری هفتگی خود از «سیاسی شدن بازرسی فنی» آژانس انتقاد کرد و گفت: «ایران شفاف‌ترین برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای در جهان» را دارد.

بلومبرگ نوشته در صورت تصویب این قطعنامه تنش‌ها درباره برنامه هسته‌ای ایران افزایش خواهد یافت.

این قطعنامه باید در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در اواخر این هفته برگزار می‌شود ارائه شود که ممکن است با اجماع به تصویب برسد یا با رای‌گیری هیاتی متشکل از ۳۵ کشور مواجه شود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More