شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

به دنبال تظاهرات بزرگ ضددولتی، یک صد روزنامه‌نگار، فعال مدنی و هنرمند سرشناس در کوبا بازداشت شدند

به دنبال برگزاری بزرگترین تظاهرات ضددولتی چند دهه اخیر در کوبا، نیروهای امنیتی این کشور طی روز یک‌شنبه و دوشنبه ده‌ها روزنامه‌نگار، هنرمند و فعال مدنی این کشور را بازداشت کردند.

بازداشت‌های گسترده پس از آن آغاز شد که هزاران کوبایی روز یک‌شنبه ۲۱ تیر، در اعتراض به اوضاع وخیم اقتصادی، افزایش مشکلات معیشتی و درمانی پس از گسترش کرونا در این کشور و همچنین سرکوب مداوم آزادی‌های مدنی، در بزرگ‌ترین تظاهرات ضددولتی چند دهه‌ اخیر به خیابان‌ها آمدند و خواهان «آزادی» و «پایان دیکتاتوری» و خواستار کناره‌گیری میگل دیاز کانل، رییس‌جمهوری این کشور شدند.

به گفته نهاد حقوق بشر کوبالکس از میان دست‌کم ۱۰۰ نفر از روزنامه‌نگاران و هنرمندان مستقل و فعالان مدنی که طی روز یک‌شنبه و دوشنبه در هاوانا و دیگر شهرهای کوبا بازداشت شدند ۷۳ نفر از چهره‌های شناخته شده در این کشور هستند.

بنابر گزارش این نهاد حقوق بشری، شماری از روزنامه‌نگاران کوبایی به هنگام پوشش اعتراضات بازداشت شده‌اند  ولی نیروهای امنیتی کوبا شماری از فعالان مدنی، روزنامه‌نگاران و هنرمندان را در منازل‌شان بازداشت کردند.

به دنبال این دستگیری‌ها، شماری از خانواده‌های بازداشت‌شدگان روز دوشنبه مقابل یک مرکز پلیس در هاوانا برای اطلاع از سرنوشت بستگان خود تجمع کردند.

نهاد حقوق بشر کوبالکس عنوان کرد که نیروهای امنیتی کوبا اغلب روزنامه‌نگاران، هنرمندان و فعالان مدنی بازداشت شده را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی کوبا و تحریک مردم به اعتراضات خیابانی متهم کرده‌اند.

در میان بازداشت شدگان از گروهی از هنرمندان کوبایی نیز نام برده شده است که در جریان اعتراضات روز یک‌شنبه خواهان این شده بودند که تلویزیون دولتی کوبا به آنها نیز فرص و اجازه صحبت کردن از شرایط کشور را بدهند.

نت بلاکس، موسسه ناظر بر اینترنت، نیز روز دوشنبه در صفحه توییتر خود گزارش داد که رسانه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها در کوبا از روز دوشنبه با محدودیت مواجه شده‌اند.

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، در واکنش به اعتراض‌های ضد دولتی مردم کوبا،  روز دوشنبه ۲۱ تیر در بیانیه‌ای گفت آمریکا در کنار آنها برای آزادی، رهایی از کرونا و دهه‌ها سرکوب می‌ایستد.

او تاکید کرد که مردم کوبا حقوق اساسی و همگانی خود را طلب می‌کنند باید به این حقوق احترام گذاشت. بایدن افزود از کوبا می‌خواهیم صدای مردم را بشنود و به نیازهایشان رسیدگی کند.

همزمان دونالد ترامپ، رییس جمهوری پیشین ایالات متحده، در بیانیه‌ای با اشاره به اعتراضات مردم کوبا از دولت جو بایدن خواست در برابر حکومت هاوانا بایستد.

ترامپ با اشاره به تلاش‌ دموکرات‌ها برای کاهش فشارهای دولت ترامپ بر حکومت کوبا، گفت: زمانی که مردم کوبا زندانی و کشته می‌شدند باراک اوباما با رائول کاسترو بیسبال بازی می‌کرد.

از سوی دیگر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز در نشست خبری خود با اشاره به اعتراضات مردمی در کوبا، بر حمایت واشینگتن از مردم کوبا و کلیه افرادی که در جهان خواستار حقوق انسانی خود هستند، تاکید کرد.

بلینکن از «رژیم کوبا» خواست به حق مردم این کشور در تصمیم‌گیری برای سرنوشت خود احترام بگذارد.

این درحالی است که دیاز کانل، که رییس جمهور و رییس حزب کمونیست کوبا، عصر یک‌شنبه طی سخنانی که از تلویزیون دولتی کوبا پخش شد، اعتراضات را به آمریکا نسبت داد.

رییس حزب کمونیست کوبا گفت که بسیاری از معترضان صادق بودند اما بازیچه «مزدوران داخلی» و کارزارهایی شده‌اند که آمریکا در رسانه‌های اجتماعی به راه انداخته و هشدار داد که «فتنه‌انگیزی‌های» بیشتر تحمل نخواهد شد و از حامیان دولت خواست با این «فتنه‌انگیزی‌ها» مقابله کنند.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More