شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تایید کشتار معترضان در نیزارهای ماهشهر از سوی دو مقام رسمی

در پی گزارش‌های متعدد درباره کشتار ده‌ها تن از معترضان در نیزارهای ماهشهر، سرانجام شامگاه دوشنبه یازدهم آذر، محسن بیرانوند فرماندار و رضا پاپی، فرمانده نیروی انتظامی ماهشهر طی مصاحبه‌ای با تلویزیونی رسمی جمهوری اسلامی، کشتار معترضان در نیزارهای ماهشهر را تایید کردند.

روزنامه نیویورک‌تایمز روز یک‌شنبه دهم آذر در گزارشی از کشته شدن نزدیک به ۱۰۰ نفر از معترضان پناه‌گرفته در نیزارهای ماهشهر در جریان اعتراضات اخیر خبر داده بود.

فرماندار ماهشهر در این مصاحبه ادعا کرد که کشته شدگان در نیزارهای ماهشهر «مسلح» بودند و گفت: «اگر ورود نیروهای نظامی و انتظامی نبود زندگی مردم به خطر می‌افتاد.»

محسن بیرانوند در این مصاحبه تلویزیونی گفت: «واردات کالاهای اصلی هم داشت به‌خطر می‌افتاد و تعداد کامیون‌هایی که این کالاها را از بندر امام به شهرهای سراسر ایران منتقل می‌کردند به کمتر از ۴۰۰ دستگاه در روز رسیده بود.»

بیرانوند تاکید کرد که به همین دلیل «نیروهای امنیتی ونظامی وارد شدند و با نیروهای مسلحی که مقابل نظام ایستاده بودند، به‌شدت برخورد شد.»

هم‌زمان رضا پاپی، فرمانده نیروی انتظامی ماهشهر، نیز در مصاحبه‌ای که تلویزیون رسمی جمهوری اسلامی آن را به شکل تقطیع شده منتشر کرد، درحالی که در کنار نیزارهای نزدیک شهرک چمران ماهشهر ایستاد بود گفت: «در این نیزارها گروه‌های معاند مخفی شده بودند و اقدام به تیراندازی به سوی ماموران می‌کردند که اما با درایت و هشیاری که نیروهای مسلح [تقطیع شده از سوی صدا و سیما] حضور میدانی که در اینجا داشتند و توطئه‌هایشان نقش بر آب شد.»

پیشتر روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران، نیز به طور ضمنی کشتار معترضان در ماهشهر را تایید کرده و در سرمقاله شماره نهم آذر خود نوشته بود: «اگر بشنوند که جاده ماهشهر-جم که دو استان خوزستان و بوشهر را به هم متصل می‌کند، چهار روز به روش مسلحانه بسته شده بود، می‌گویند خیر، این فقط حاکمیت است که به روی مردم معترض غیرمسلح سلاح کشیده است.»

شهرک چمران و شهرک رجایی و شهرک طالقانی از مناطق اصلی درگیری معترضان با نیروهای امنیتی در ماهشهر بوده است. معترضان اتوبان اصلی که از این منطقه به سوی بندر امام و چند مجتمع پتروشیمی عبور می‌کرد، مسدود کرده بودند. ماهشهر در نزدیکی متجمع‌های پتروشیمی بسیار ثروتمند قرار دارد اما از مناطق بسیار محروم استان خوزستان است.

در مهر ماه و آبان ماه تا پیش از آغاز اعتراضات سراسری در بیست و چهارم آبان ماه، حتی امام جمعه ماهشهر و شهرک‌های چمران و رجایی به شدت از تبعیض و فقر در این منطقه انتقاد کرده بودند. امام جمعه شهرک چمران طی سخنانی در حضور نماینده خامنه‌ای در استان خوزستان گفته بود: «این همه فقر و محرومیت در ماهشهر با وجود ذخایر نفت و ۲۳مجتمع پتروشیمی به هیچ عنوان قابل قبول نیست» و امام جمعه شهرک طالقانی نیز تاکید کرده بود که «در ماهشهر تبعیض موج می‌زند.مدیران پروازی از فرودگاه به هتل‌های شهرک بعثت می‌روند،شهرکی که تمام امکانات در آن فراهم شده است اما هیچ نگاهی به مردم دیگر مناطق ندارند و مردم ماهشهر از ابتدایی‌ترین حقوق محرومند.»

همزمان با آغاز قطع اینترنت در جریان اعتراضات سراسری، برخی منابع از کشتار گسترده مردم معترض در این شهر خبر دادند و در پی آن رسانه‌های رسمی در ایران نیز خبر کشته شدن چند ماموران نظامی و امنیتی از جمله اکبر مرادی، از اعضای گردان زرهی مالک اشتر سپاه خوزستان و رضا صیادی از فرماندهان یگان ویژه نیروی انتظامی را منتشر کردند.

اینترنت استان خوزستان بیش از دو هفته قطع بود، اما با برقراری محدود آن، گزارش‌ها و تصاویری تازه از آنچه در این شهر گذشت در حال انتشار است.

روزنامه نیویورک‌تایمز روز یک‌شنبه دهم آذر به استناد گفت‌گو با شش تن از ساکنان محلی در ماهشهر نوشت «معترضان در جریان اعتراضات شنبه بیست و پنجم  آبان تا دوشنبه  بیست و هفتم آبان به مدت دست‌کم سه روز کنترل اکثر نقاط شهر و مناطق اطراف آن را در اختیار داشته‌اند.»

به گفته منابع این روزنامه تا پیش از اعزام نیروهای سپاه پاسداران، در روز دوشنبه بیست و هفتم آبان، نیروهای امنیتی و انتظامی حاضر در محل، در سرکوب معترضان و کنترل شهر ناتوان بودند اما پس از ورود نیروهای سپاه پاسداران به ماهشهر، این نیروها بدون هیچ هشدار قبلی در شهرک چمران به روی گروهی از معترضان که خیابان را بسته بودند، آتش گشودند و چندین نفر را در محل کشتند و پس از تیراندازی نیروهای سپاه پاسدران در شهرک چمران، گروه دیگری از معترضان به‌ سوی نیزاری در نزدیکی منطقه می‌روند.

نیویورک‌تایمز نوشت: «یکی از معترضان مسلح بود و ظاهرا با سلاح کلاشینکف، به عقب شلیک می‌کرد. در پی این حادثه، نیروهای سپاه پاسداران معترضان را محاصره می‌کنند و با مسلسل به سوی آن‌ها آتش می‌گشایند که حدود ۱۰۰ تن کشته می‌شوند.»

این روزنامه در بخش دیگری از گزارش خود به نقل از یک گزارشگر محلی نوشت ۱۳۰ تن در ماهشهر، ظرف سه روز، در جریان اعتراضات سراسری اخیر، کشته شدند.

با وجود تایید کشتار شماری از معترضان در ماهشهر از سوی فرماندار و فرمانده نیروی انتظامی ماهشهر، هنوز ابعاد این کشتار و خشونت و نیز شمار کشته‌شدگان از سوی مقام‌های رسمی اعلام نشده است اما رسانه‌های حکومتی وارد آوردن اتهامات مختلف به معترضان ماهشهر را پیش از آن آغاز کرده اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More