شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تجمع‌ بازنشستگان در تهران و شهرستان‌ها؛ موج جدید اعتراضات معیشتی

همزمان با افزایش شمار تجمع‌های معیشتی اقشار و اصناف در ایران، شماری از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی بار دیگر برای اعتراض به سطح پایین مستمری و عدم تحقق مطالبات خود در تهران و برخی شهرها دست به تجمع زدند.

خبرگزاری ایلنا گزارش داد روز چهارشنبه ۱۵ بهمن‌ماه جمعی از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی با تجمع مقابل ساختمان این نهاد در تهران خواستار افزایش میزان مستمری و اجرای دقیق ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی شدند.

تصاویری نیز از تجمع مشابه در اصفهان و اراک ، خرم آباد، کرمانشاه در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است.

ایلنا نوشته معترضان خواستار همسان‌سازی حقوق متناسب با سایر بازنشستگان کشوری و لشکری، ارائه خدمات درمانی رایگان و کافی، افزایش خدماتی رفاهی و توجه به منزلت خود هستند.

موج جدید این تجمع‌های معیشتی که با کاهش محدودیت‌های مربوط به شیوع کرونا دوباره شکل گرفته برای چندمین بار طی هفته‌های گذشته و همزمان در بسیاری از مراکز استان‌ها صورت می‌گیرد.

پیامد تعطیلی‌ها و محدودیت‌های بحران کرونا همزمان با تحریم‌های بین‌المللی موجب افزایش هزینه خانوار در ایران شده است.

از سویی در سازمان‌های دولتی و صنایع نیز گزارش‌ها حاکی از شکل‌گیری تجمع‌های اعتراضی نسبت به وضعیت استخدام،‌ معیشت و پرداخت حقوق است.

پایگاه خبری هرانا گزارش داد طی دو روز دوشنبه و سه‌شنبه دست‌کم هفت تجمع اعتراضی برگزار شده است.

بسیاری از سهامداران مالباخته بازار بورس روز سه‌شنبه در مقابل ساختمان آن دست به تجمع زدند. در ویدیوهای منتشرشده این تجمع‌کنندگان شعارهایی از جمله «‌در بهار آزادی، سفره‌های ما خالی» و «‌مرگ بر روحانی» سر می‌دهند.

همچنین جمعی از معلمان قراردادی، کارگران کارخانه قند یاسوج، سهامداران پدیده شاندیز مشهد، کارکنان و بازنشستگان شرکت هواپیمایی هما در تهران و کارگران نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه از جمله این اقشار بوده‌اند که نسبت به وضعیت خود و عدم تحقق مطالباتشان دست به تجمع زده‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More