شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی علیه نابرابری حقوق 

 

گروهی از بازنشستگان تامین اجتماعی روز دوشنبه ۶ بهمن با تجمع در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران، به شیوه‌ همسان‌سازی مستمری، ناچیز بودن مستمری خود و نابرابری مستمری بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی اعتراض کردند.

به گزارش ایلنا، شرکت‌کنندگان در این تجمع شعار‌هایی از جمله «حقوق ما ریالی، هزینه‌ها دلاری»، «تا حق خود نگیریم، آرام نمی‌نشینیم»، «امنیت، معیشت، حق مسلم ماست» سرمی‌دادند.

بر اساس این گزارش، بازنشستگان معترض اعلام کردند که مستمری بازنشستگی آنها نسبت به بازنشستگان کشوری و لشگری بسیار ناچیز است و همچنین باور دارند که ۷۶ درصد از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی جزو فقرای جامعه‌اند.

این بازنشستگان همچنین با انتقاد از تصویب ارز ۱۷۵۰۰ تومانی، در بیانیه خود اعلام کردند که بررسی نرخ تسعیر ارز ۱۷۵۰۰ تومانی که در دستور مجلس قرار گرفته، آثار منفی فراوانی برای آنها و خانواده‌های کارگری به همراه دارد.

همزمان با برگزاری تجمع، جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی در نامه‌ای خطاب به مدیرعامل این سازمان، نوشتند: «با توجه به تکرار مکرر ریاست سازمان مبنی بر حداقل حقوق ۲میلیون و ۸۰۰ هزار تومان شاهد حقوق ۲میلیون و ۳۰۰هزار تومان از کارافتادگان و بعضی بازماندگان که براساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی که باید ۳۰ساله حساب شوند هستیم درحالیکه حداقل حقوق کشوری‌ها به راحتی از مرز ۴میلیون فراتر رفته است.»

در این نامه همچنین آمده است: «۸۰ درصد افزایش به مستمری‌بگیران کمتر از ۲۰ سال سابقه تسری پیدا نکرده است و مستمری‌بگیر با ۱۰ سال سابقه کمتر از ۹۰۰ هزار تومان در ماه دریافتی دارد.»

 

نوبخت: همسان‌سازی تا ۳۰ درصد انجام شده است

 

محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه، در تجمع روز دوشنبه بازنشستگان تامین اجتماعی حاضر شد و گفت: «از ابتدای سال جاری، موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اعلام و ۳۲ هزار میلیارد برای بازنشستگان تامین اجتماعی تخصیص داده شد.»

او گفت: «اگر ۳۲ هزار میلیارد تومان را ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بازنشسته تقسیم کنیم، مبلغی به دست می‌آید. این یعنی همسان‌سازی مستمری شما تا ۳۰ درصد انجام شده است.»

این مقام دولت جمهوری اسلامی همچنین وعده داد: «ما ۳ هزار و ۹۰میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ درنظر گرفته‌ایم.»

پیش از این چنگیز اصلانی، دبیر اجرایی خانه کارگر استان همدان، به ایلنا گفته بود: «بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی در چند سال اخیر به این نتیجه رسیده‌اند که تمامی تبعیضات و مشکلات از جانب سازمان تأمین اجتماعی بر ما وارد شده، به دلیل این است که دولت مبلغ هنگفتی را که طی سنوات گذشته به صندوق تأمین اجتماعی بدهکار است، پرداخت نمی‌کند.»

او همچنین گفت: «سازمان تأمین اجتماعی مطابق با ماده ۹۶ قانون تأمین اجتماعی موظف به افزایش و ترمیم عقب‌ماندگی حقوق بازنشستگان برابر با نرخ تورم است.»

به گفته این فعال صنفی، «افزایش ۲۶درصدی مستمری‌ها تناسبی با تورم ۴۰ درصدی ندارد و بیش از همه، کارگران بازنشسته تامین اجتماعی از تورم افسارگسیخته و قانون‌شکنی‌ها آسیب دیده‌اند.»

تجمع روز دوشنبه مقابل سازمان برنامه و بودجه در حالی برگزار شد که فعالان صنفی از تجمع آتی این گروه از مستمری‌بگیران در روزهای آینده خبر داده‌اند.

بر اساس فراخوانی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، قرار است تجمع دیگری از سوی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در روز سه‌شنبه ۷ بهمن مقابل وزارت کار برگزار شود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More