شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تجمع سراسری بازنشستگان در اعتراض به عدم افزایش متناسب مستمری‌ها

 

جمعی از کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی که از نظر اقتصادی زیر خط فقر زندگی می‌کنند، روز یکشنبه ۲۶ بهمن‌ماه در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به مشکلات معیشتی خود و افزایش نیافتن مستمری‌ها متناسب با تورم تجمع کردند.

بر اساس ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، این تجمع‌ها در شهرهایی چون تهران، کرج، اراک، اهواز، نیشابور، ایلام، کرمانشاه، اصفهان و شیراز برگزار شده است.

«خواسته اصلی ما، حقوق مثل تورم»، «وعده وعید کافیه، سفره ما خالیه»، «بازنشسته می‌میرد، تبعیض نمی‌پذیرد»، «صندوق بازنشسته اسیر دزدها گشته» و «کشتی بازنشسته، دیگر به گِل نشسته» از جمله شعارهای بازنشستگان در تجمع‌ها بود.

خبرگزاری کار ایران نیز روز یکشنبه از برگزاری تجمع‌های مختلف بازنشستگان مقابل مجلس شورای اسلامی در تهران و همچنین مقابل ادارات تامین اجتماعی در چندین شهرستان‌ خبر داد.

این بازنشستگان معترض به ایلنا گفتند: «در شرایطی که سبد معیشت و خط فقر ۹ میلیون تومان است، دستمزد ما با احتساب مزایای همسان‌سازی، زیر سه میلیون تومان است و این به هیچ‌وجه عادلانه نیست.»

بر اساس این گزارش، این بازنشستگان خواستار اجرای ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی هستند و می‌گویند مستمری‌ها باید به اندازه هزینه‌های زندگی افزایش یابد.

به نوشته ایلنا، بازنشستگان کارگری در عین حال خواستار اجرای دور جدیدی از متناسب‌سازی قبل از پایان سال هستند و تاکید می‌کنند: «در اسفندماه باید متناسب‌سازی اجرایی که نواقص بسیاری دارد، برای همه بازنشستگان کارگری اصلاح شود.»

«ارائه خدمات درمانی رایگان به بازنشستگان»، «برخورداری از حق تشکل‌یابی مستقل و خدمات رفاهی مناسب» و «در اولویت قرار گرفتن کارگران بازنشسته از سوی نمایندگان مجلس و بودجه‌ریزان» از دیگر مطالبات تجمع‌های کارگران بازنشسته است.

بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی تاکنون بارها مقابل ساختمان‌ها دولتی و مجلس تجمع کرده‌اند. 

بر اساس گزارش‌ها، ۷۶ درصد از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی زیر خط فقر هستند.

پیشتر علی‌اصغر بیات، رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی، گفته است که نتایج اجرای طرح متناسب‌سازی مستمری بازنشستگان  تامین اجتماعی «تفاوت فاحشی» با همسان‌سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری دارد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More