شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تشدید برخورد پلیس با واحدهای صنفی به دلیل رعایت نکردن «شئونات اسلامی»‌

 

همزمان با تشدید طرح‌های «اخلاقی و اجتماعی» پلیس، حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران، از آغاز سری جدید طرح‌ موسوم به «ناظر» و پلمپ واحدهای صنفی به دلیل تخلف از «شئونات اسلامی»‌  خبر داد.

رحیمی روز شنبه پنجم مردادماه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، اعلام کرد که پیش از این طرح‌ «ناظر» اجرا شده و در چارچوب آن تعداد زیادی از واحدهای صنفی به دلیل رعایت نکردن «شئونات اسلامی» ‌از سوی  پلیس پلمپ شده‌اند.

طرح‌ ناظر پیشتر در حوزه حجاب و کنترل پوشش به خصوص برای سرنشینان خودروها نیز اجرا شده بود.

پیش از این، روز یکشنبه ۳۰ تیرماه علیرضا ادیانی، رییس عقیدتی-سیاسی نیروی انتظامی، اعلام کرده بود که پلیس به دنبال تشکیل واحد «امنیت اخلاقی و اجتماعی» به عنوان بخشی مستقل در نیروی انتظامی و با هدف افزایش نظارت اجتماعی است.

او هدف از تشکیل این واحد را قرار دادن نیروی انتظامی در «تراز قرآنی و ارزش‌ها» دانسته بود.

 تقویت برخورد صنفی

فرمانده نیروی انتظامی تهران همچنین با اشاره به برنامه پلیس برای برخورد در حوزه‌های صنفی گفت: «تمام متصدیان واحدهای صنفی موظف و مکلف به رعایت قوانین و مقررات‌اند  و نباید اتفاقات خارج از شئون اسلامی در واحد صنفی آن‌ها رخ دهد.»

رحیمی مدیران واحدهای صنفی را مسئول اتفاقاتی دانست که در آن‌ روی می‌دهد.

در ماه‌های اخیر، رسانه‌ها اخبار مختلفی از پلمپ ده‌ها واحد صنفی از جمله آرایشگاه‌ها، سالن‌های زیبایی، سالن‌های ورزشی و آموزشی و رستوران‌های خصوصی منتشر کرده‌اند.

رحیمی در همین زمینه با اشاره به صنف فروش پوشاک از «توجیه کردن» مدیران آن‌ها خبر داد و گفت:‌ «هم‌اکنون اگر به فروشگاه‌های بزرگ مراجعه کنید، وضعیت آن‌ها نسبت به یک ماه گذشته فرق کرده است چرا که نکات لازم و تذکرات را به آن‌ها ارایه کرده‌ایم.»

او همچنین از جمع‌آوری «لباس‌های نامناسب» از فروشگاه‌ها و «احضار» برخی از مالکان در همین زمینه خبر داد.

 تعطیلی صدها رستوران و اغذیه‌فروشی

همزمان با تشدید طرح‌های امنیت اجتماعی و اخلاقی پلیس در ماه‌های اخیر، به خصوص‌ در ماه رمضان امسال، نیروی انتظامی از پلمپ صدها رستوران و اغذیه‌فروشی در شهرهایی از جمله تهران،‌ اصفهان، کاشان و... خبر داده بود.

مقام‌های نیروی انتظامی همچنین از افزایش نظارت پلیس بر فعالیت‌های شهروندان و واحدهای صنفی در فضای مجازی خبر داده‌اند.

پیشتر، در خردادماه، فرمانده نیروی انتظامی تهران از تعطیلی ۵۴۷ رستوران لوکس که به گفته او «تبلیغات نامتعارف در فضای حقیقی و مجازی» داشته و اقدام به «پخش موسیقی غیرمجاز» در اماکن خود می‌کردند، خبر داده بود.

فرمانده پلیس تهران در پایان گفت‌وگوی امروز خود با خبرگزاری فارس اعلام کرد که نیروهای انتظامی فعالیت رستوران‌ها را «تا پاسی از شب به صورت جدی کنترل می‌کنند.»

در هفته‌های اخیر، امامان جمعه شهرهای مختلف کشور نیز از نیروی انتظامی درخواست کرده بودند تا به تقویت طرح‌های مبارزه با «بدحجابی و بی‌حجابی» و موضوعاتی از جمله «سگ‌گردانی»‌ در فضاهای عمومی بپردازند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More