شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تشدید موج فشار بر نویسندگان ایرانی؛‌ بازداشت دو نویسنده طی سه روز

 

با تشدید موج فشار بر نویسندگان و پژوهشگران در ماه‌های اخیر، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در هفته جاری طی کمتر از سه روز اخیر مهدی سلیمی و اکبر جباری،‌ دو نویسنده و پژوهشگر، را بازداشت کردند.

سلیمی روز سه‌شنبه ۱۷ تیرماه در منزل خانواده‌اش در اهر و جباری نیز روز یکشنبه ۱۵ تیرماه پس از مراجعه به دفتر اداره اطلاعات تهران بازداشت شدند. بر اساس گزارش‌ها، هر دوی این نویسندگان پس از بازداشت به زندان اوین منتقل شده‌اند.

 

 

تاکنون مسئولان قضایی و امنیتی در مورد وضعیت آن‌ها و دلیل بازداشتشان توضیحی نداده‌اند.

برخی گزارش‌ها حاکیست اتهام‌هایی از جمله «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «توهین به مقدسات»، «تشویق به فساد و فحشا» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» علیه این دو نفر مطرح شده است. 

 

 

با این حال هنوز هیچ گزارش و مقام رسمی این اتهام‌ها را تایید نکرده است.

جباری متولد ۱۳۵۲ در  زنجان است و آثاری را در حوزه فلسفه،‌ ادبیات و عرفان نوشته است. او فارغ‌التحصیل دانشگاه میسور هند است. 

سلیمی نیز متولد سال ۱۳۶۳ در تبریز بوده و فارغ‌التحصیل دانشگاه یزد است. او سابقه فعالیت روزنامه‌نگاری و سردبیری در نشریه اینترنتی «زغال» و «مایندموتور» را دارد.

طی ماه‌های اخیر شماری از اعضای کانون نویسندگان ایران نیز محکوم و یا برای تحمل حکم حبس احضار شده‌اند.

کانال تلگرام کانون نویسندگان ایران سوم تیرماه از احضار علیرضا نوری،‌ شاعر، برای تحمل حکم دو سال حبس در ارتباط با اتهام «توهین به مقدسات» خبر داده بود. 

پیش از آن نیز رضا خندان، بکتاش آبتین و کیوان باژن سه عضو کانون نویسندگان برای اجرای حکم حبس به زندان اوین احضار شدند که بعد از آن خبری مبنی بر تعویق سه ماهه اجرای این حکم برای آن‌ها منتشر شد.

خندان و آبتین هر کدام به شش سال حبس و باژن نیز به سه سال و نیم زندان محکوم شده‌اند.

در خردادماه آرش گنجی، منشی کانون نویسندگان، برای محاکمه با اتهام‌های «عضویت و همکاری با گروهک ضد نظام»،‌ «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» در دادگاه حاضر شد.

او پس از برگزاری دادگاه به دلیل عدم توانایی در تامین وثیقه سه میلیارد تومانی تعیین شده به زندان اوین منتقل و در روز  ۳۱ خردادماه با تامین این وثیقه موقتا آزاد شد.

در ابتدای امسال کیوان صمیمی،‌ نویسنده و روزنامه‌نگار، روز ۲۶ فروردین‌ماه در کانال تلگرامی خود نوشته بود که دادگاهی برای او به صورت غیابی و بدون اطلاعش تشکیل شده و حکم برایش صادر کرده است. 

کانون نویسندگان ایران به تازگی با صدور  بیانیه‌ای احکام قضایی از جمله اعدام و حبس برای مخالفان و معترضان حکومت جمهوری اسلامی را «مارش قضایی» برای پراکندن «آهنگ هراس» در جامعه خوانده بود.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More