شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
در بیانیه پنجاه و یکمین سالگرد تاسیس؛

کانون نویسندگان ایران: حکومت نسبت به اندیشه‌های راه‌گشا کینه‌توزی می‌کند

 

اعضای کانون نویسندگان ایران در پنجاه و یکمین سالگرد تاسیس این کانون، با انتشار بیانیه‌ای، حکومت ایران را به «کینه‌توزی نسبت به اندیشه‌های پوینده» متهم کردند.

در بیانیه کمیسیون فرهنگی کانون نویسندگان ایران با تاکید بر «دو اصل دفاع از آزادی بیان و دفاع از منافع صنفی اهل قلم»، آمده که جمهوری اسلامی در صدد  «پروردن و به کار گرفتن اندیشه‌های رام و دست‌آموز» از یک سو و از سوی دیگر ایجاد «ترس و بدگمانی و کینه‌توزی نسبت به اندیشه‌های پوینده راه‌گشا» است.

کانون نویسندگان ایران در روز اول اردیبهشت سال ۱۳۴۷ تأسیس شد و هیات دبیران کانون در سال ۱۳۹۳ روز اول اردیبهشت را «روز کانون» نام نهادند.  

اما از اردیبهشت سال ۱۳۹۴ به دلیل محدودیت‌های حکومتی، کمیسیون فرهنگی کانون در آخرین سه‌شنبه فروردین که جمع مشورتی این کمیسیون تشکیل می‌شود هم‌زمان مراسم «روز کانون» را نیز برگزار می‌کند.

کانون نویسندگان ایران در بیانیه امسال خود، کارنامه حکومت ایران را «سانسور، منزوی کردن نویسندگان مستقل و ایجاد محرومیت‌های گوناگون برای آنان، تخریب چهره نویسندگان و نهادهای روشنفکری، بازجویی‌های پی‌درپی و بازداشت‌ها و به زندان افکندن‌ها، و قتل نویسندگان و دگراندیشان» دانسته است.

کانون نویسندگان ایران در حالی پنجاه و یک ساله شد که سه نفر از اعضای این کانون، رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین و کیوان باژن، در مجموع با قرار وثیقه سه میلیارد تومانی در انتظار دادگاه به سر می‌برند.  

اتهام عمده این سه نویسنده «تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» و تالیف «پنجاه سال کانون نویسندگان ایران» است که برای پنجاه سالگی کانون تدارک دیده شده بود.

کانون نویسندگان ایران در صفحه فیس‌بوک خود تاکید کرده که مراسم بزرگداشت پنجاه و یکمین سال تاسیس این کانون در حالی برگزار شد که سال گذشته ماموران امنیتی ساعتی پیش از برگزاری جشن پنجاه سالگی کانون نویسندگان ایران، با یورش به محل مراسم مانع برگزاری این مراسم شدند.

ماموران امنیتی کتاب چهار جلدی «پنجاه سال کانون نویسندگان ایران» را توقیف کردند و با خود بردند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More