شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تکذیب خبر استعفای وزیر بهداشت پس از گزارش‌ها درباره مخالفت روحانی با تعطیلی دو هفته‌ای

 

پس از تعطیل نشدن دو هفته‌ای تهران و شهرهای بزرگ، خبرهایی درباره استعفای سعید نمکی، وزیر بهداشت منتشر شد، اما مقام‌های دولت این گزارش‌ها را تکذیب کردند.

پیش از این اعلام شده بود که ستاد ملی مقابله با کرونا روز شنبه ۲۴ آبان درباره تعطیلی تهران و شهرهای بزرگ تصمیم خواهد گرفت.

با این حال این ستاد طرحی را مبنی بر ایجاد محدودیت‌ها در ۱۰۰ شهر براساس وضعیت آنان اعلام کرد.

روز شنبه، کانال‌ تلگرام «اقتصاد آنلاین» گزارش داده بود که وزارت بهداشت موافق تعطیلی بوده، اما حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، با این طرح مخالفت کرده است.

در پی انتشار این خبر علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی کرونا، گفت مخالفت روحانی با تعطیلی تهران «کذب محض» است و او نه تنها با این طرح مخالفت نکرده بلکه با حمایت از آن تاکید کرده روز شنبه در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شود.

محمود واعظی، رییس دفتر روحانی، هم گفت مساله قرنطينه و تعطيلی تهران از سوی برخی تبديل به يک پروژه سياسی شده است.

او افزود طرحی که روز شنبه در جلسه ستاد ملی مبارزه با كرونا مطرح شد، نه صرفا تعطيلی تهران، بلكه طرح جامع و بلندمدت اعمال محدوديت‌ها در سراسر كشور بود كه كليات آن با نظر مثبت روحانی هفته گذشته در جلسه روسای کمیته‌های تخصصی ستاد و شنبه در جلسه ستاد ملی با همراهی ساير اعضای جلسه تصویب شد.

از سوی دیگر،گزارش‌هایی هم درباره استعفای سعید نمکی منتشر شده بود، با این حال معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر ریاست‌جمهور این گزارش‌ها را تکذیب کرد.

علیرضا معزی نوشت: «در حالی‌که صبح امروز طرح جامع مدیریت کرونا شامل تدابیر و محدودیت‌ها تا پایان سال، در ستاد ملی به تصویب رسید و قسمت عمده‌ این طرح نیز در وزارت بهداشت و درمان تهیه شده، صحبت از استعفای وزیر بهداشت و ... چیزی فراتر از اخبار جعلی نیست.»

نمکی هم گفت در جلسه شورای معاونان وزارت راه و شهرسازی گفت: «جریان شناخته‌شده‌ای، خبر استعفای من را منتشر کرد، اما مردم بدانند اهل خالی کردن صحنه‌ای که به ضرر مردم باشد، نیستم.»

ستاد ملی مقابله با کرونا روز شنبه اعلام کرد که از اول آذر محدودیت‌های جدیدی در کشور اعمال می‌شود.

سخنگوی ستاد ملی کرونا گفت در طرح جدید ۱۰۰ شهر به شهرهای قرمز، نارنجی و زرد تقسیم خواهند شد.

 

 

براساس این طرح، اگر شهری در وضعیت قرمز باشد فعالیت همه مشاغل به‌جز فروشگاه‌های مواد غذایی و مراکز درمانی و امدادی تعطیل خواهد شد.

دولت اعلام نکرده که چه شهرهایی وضعیت قرمز دارند. 

هم‌زمان برخی از کارشناسان بار دیگر خواستار تعطیلی دو هفته‌ای کشور شدند.

عباس متولیان، معاون تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی ایران، اعلام کرد که برای قطع زنجیره کرونا چاره‌ای جز تعطیلی دو هفته ای تهران و شهرهای بزرگ وجود ندارد.

او گفت که امکانات برای انجام تست کافی، درمان به‌موقع و جداسازی بیماران به اندازه کافی وجود ندارد و چاره‌ای جز تعطیلی نیست.

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، نیز اعلام کرد که همه روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی با تعطیلی یکی، دو هفته‌ای تهران موافق هستند.

روز شنبه همچنین اعلام شد که هرگونه جابه‌جایی مسافر به صورت هوایی، زمینی و دریایی بدون دریافت نتیجه تست کرونا را از ۲۸ آبان‌ماه به بعد ممنوع اعلام کرد.

علیرضا رئیسی در نامه‌ای از وزارت راه و وزارت گردشگری خواست تا با هماهنگی سازمان فناوری اطلاعات ایران «نسبت به برقراری ارتباط با بستر دولت الکترونیک آن سازمان اقدام و از این طریق استعلام لازم از پایگاه داده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شود».

آمار رسمی جان‌باختگان کرونا در ایران در دو هفته اخیر بیش از ۴۰۰ و در برخی روزها بیش از  ۴۵۰ نفر بوده است. تعداد مبتلایان نیز بین هشت تا بیش از ۱۱ هزار نفر بوده است.

روز شنبه سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد که در ۲۴ ساعت گذشته ۴۵۲ نفر دیگر جان باختند و تعداد جان‌باختگان به ۴۱ هزار و ۳۴ نفر رسید.

سیما لاری گفت که در این مدت ۱۱ هزار و ۲۰۳ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شده و مجموع بیماران به ۷۴۹ هزار و ۵۲۵ نفر رسیده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More