شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تیراندازی مرگبار سپاه پاسداران به سوخت‌بران بلوچ؛ معترضان وارد ساختمان فرمانداری شدند

در پی کشته و مجروح شدن دستکم ۱۰ سوخت‌بر و مجروح شدن پنج نفر از آنها در منطقه مرزی سراوان بر اثر تیراندازی ماموران سپاه پاسداران، اهالی و خانواده قربانیان با وارد ساختمان فرمانداری شدند و برخی از تجهیزات آن را آتش زدند. 

در ویدیوهایی که از اعتراضات شهروندان سراوان در روز سه‌شنبه پنجم اسفندماه منتشر شده، آن‌ها علاوه بر تجمع مقابل ساختمان فرماندار و آتش زدن تجهیزات آن، یک دستگاه خودروی نیروی انتظامی را هم به آتش کشیدند.

ماموران مرزبانی سپاه پاسداران روز دوشنبه ده‌ها سوخت‌بر بلوچ را در منطقه صفر مرزی سراوان هدف تیراندازی‌های خود قرار دادند که دست‌کم ۱۰ نفر کشته و پنج نفر مجروح و بستری شدند. همچنین برخی گزارش‌ها حاکیست ده‌ها نفر دیگر نیز دچار جراحت شده‌اند.

بر اساس این گزارش،‌ بیمارستان و سردخانه شهر شستون سراوان در آستانه پر شدن قرار گرفته و تامین منابع خون برای مجروحان با مشکل مواجه شده است.

این حادثه زمانی اتفاق افتاد که شماری از سوخت‌بران با حضور در مقابل پایگاه سپاه پاسداران خواستار بازگشایی مرز و اجازه تردد شده بودند.

برخی منابع مطلع اشاره کرده‌اند که در پی تجمع سوخت‌برها، سپاه پاسداران برای متفرق کردن آن‌ها از نیروهای «مرصاد» کمک خواست که با تجهیزات در منطقه حاضر شده و سوخت‌بران را محاصره کردند.

هنوز مقام‌های رسمی در این زمینه اظهار نظر نکرده‌اند و گزارش رسمی از آمار دقیق و هویت کشته و مجروح‌شدگان این تیراندازی‌های سپاه پاسداران منتشر نشده است.

پیش از این نیز گزارش‌های مشابهی از شلیک به سوخت‌بران در این منطقه منتشر شده بود.

در خردادماه سال ۱۳۹۸، حادثه‌ای مشابه و کشته شدن یک سوخت‌بر اهل خاش با شلیک ماموران نیروی انتظامی موجب انتقاد عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، شد. او خواستار ممنوعیت تیراندازی در جاده‌ها از سوی شورای تامین استان شده بود.

بسیاری از اهالی بلوچ استان سیستان و بلوچستان در پی تشدید مشکلات معیشتی و عدم اشتغال، برای تامین مخارج خود و خانواده به انتقال سوخت از مرزها روی آورده‌اند.

پایگاه خبری هرانا که اخبار حقوق بشر ایران را منتشر می‌کند اشاره کرده که سالانه ده‌ها نفر از شهروندان عمدتا بلوچ در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان در تیراندازی ماموران کشته می‌شوند و عمده آن‌ها افرادی هستند که به کار فروش و جابه‌جایی سوخت مشغول هستند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More