شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

جدال لفظی شدید نامزدها در اولین مناظره انتخابات نظام

 

اولین مناظره بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با موضوع اقتصاد صحنه جدال لفظی بین عبدالناصر همتی و محسن مهرعلیزاده از یک سو با ابراهیم رئیسی، محسن رضایی و علیرضا زاکانی در سوی دیگر شد.

در این میان نامزدهای اصول‌گرا همتی را نماینده دولت روحانی معرفی کردند و در مقابل همتی نیز آنان را نامزد پوششی رئیسی و علیرضا زاکانی را نامزد «سوپر پوششی» خواند.

 

درگیری‌های رضایی و همتی

همتی به کنایه از محسن رضایی خواست که برنامه خود درباره گروگان گرفتن اتباع خارجی و گرفتن پول در ازای آزادی آنان را توضیح دهد.

در مقابل رضایی ضمن دفاع از سخنان سابق خود گفت: «من یک سربازم. وقتی آمریکا تهدید می‌کند که حمله می‌کند من هم رجز می‌خوانم و به شکلی هم حرف می‌زنم که جنبه انسانی ما حفظ شود.»

رضایی اعلام کرد که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری همتی و برخی دیگر از مقامات دولت را ممنوع‌الخروج کرده و به دادگاه می‌برد.

همتی نیز گفت که در صورت پیروزی رضایی را به عنوان یکی از افراد مخل در اقتصاد کشور مورد پیگرد قضایی قرار خواهد داد.

او خطاب به رضایی گفت که شما با تصویب نکردن لوایح مرتبط با اف‌ای‌تی‌اف در مجمع تشخیص مصلحت نظام «پدر اقتصاد کشور را درآورده‌اید».

همتی اضافه کرد: «آقای رضایی شما بروید و خدا را شکر کنید شکایاتی که برای برخی عملیات‌ها علیه شما هست، پیگیری نمی‌کنند.»

 

 

اشاره همتی به کشته شدن نیروهای ایران در برخی از عملیات‌ها در جنگ با عراق از جمله عملیات کربلای چهار است که محسن رضایی آن را «عملیات فریب» خوانده بود.

همتی همچنین درباره مدرک دکترای اقتصاد رضایی نیز گفت که او که اساتید دانشگاه را وادار می‌کرده که به دفترش رفته و درس بدهند.

رضایی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که قطار انقلاب به یک اسکوتر تبدیل شده است.

رضایی همچنین دولت روحانی «سیاه‌ترین دولت» در ۴۰ سال اخیر توصیف کرد که با «شرطی کردن» اقتصاد و مرتبط کردن آن با تحریم‌ها «نه تنها قفل‌های بیرونی را باز نکرد بلکه درهای داخلی را نیز بست».

 

درگیری زاکانی و همتی

همتی در این مناظره بارها علیرضا زاکانی را نامزد پوششی خواند و زاکانی نیز گفت که همتی خود عملکرد «افتضاح» هشت ساله دولت روحانی را پوشش داده است. او همچنین با اشاره به یک جوک افزود که باید به همتی به دلیل پایین آوردن ارزش پول ملی نوبل شیمی داده شود.

زاکانی همچنین در واکنش به اعتراض همتی به رد صلاحیت دیگر نامزدها نیز گفت که همتی نیز نباید تایید صلاحیت می‌شد چرا که «قد و قواره» او در حد ریاست جمهوری نیست.

همتی در مقابل زاکانی را متهم کرد که با اعمال نفوذ مدرک پزشکی هسته‌ای گرفته و به نمره‌های ضعیف او که در رسانه‌ها نیز منتشر شده، اشاره کرد. زاکانی نیز در مقابل این سخنان را «شرم‌آور» خواند و گفت که برای تامین هزینه‌های خود و خانواده‌اش مجبور بوده مسافرکشی کند و به همین دلیل یک ترم مشروط شده است.

زاکانی همچنین به همتی گفت: «ما پنج نفر در برابر شما نیستیم، بلکه ۸۵ میلیون نفر در برابر شما هستند.»

 

درگیری رئیسی با مهرعلیزاده و همتی

همتی در مناظره خطاب به رئیسی گفت که «من استاد دانشگاهم و شما رییس قوه قضاییه هستید. این یک تعارض منافع را در خود دارد. شما به من امان‌نامه می‌دهید که بعد از پایان این مناظره‌ها اقدامی قضایی علیه من نکنند؟»

محسن مهرعلیزاده نیز خطاب به رئیسی گفت که او تنها شش کلاس سواد آکادمیک دارد.

او همچنین با اشاره به تغییر سمت‌های رئیسی در چند سال اخیر افزود که او «سندرم پست بی‌قرار دارد» و ممکن است که بخواهد از ریاست جمهوری به سمت بالاتر برود.

مهرعلیزاده همچنین گفت که رئیسی بدون حضور مشاورانش نمی‌تواند به سوالات اقتصادی پاسخ دهد.

ابراهیم رئیسی نیز در واکنش به سخنان همتی و مهرعلیزاده گفت: «از این همه تهمت زدن و اهانت کردن خسته نشدید؟ چرا این همه دروغ می‌گویید؟ چرا به شعور مردم اهانت می‌کنید؟ مردم هم من را دیده‌اند و هم شما را. اگر مشکلات مردم با توهین و اهانت به من حل می‌شود خب بفرمایید.»

رئیسی اضافه کرد: «من می‌توانم بسیاری از اقتصاددانان را برای حل مشکلات اقتصاد به خط کنم. مردم دنبال یک مدیر مقتدر جهادی می‌گردند که کارهای کشور را سامان دهد.»

او همچنین در بخش دیگری نیز گفت که از موضوعات مطرح در فضای مجازی اطلاع دارد و افزود که « من در فضای مجازی دو میلیون فالوئر دارم.»

 

 

در این مناظره همچنین نامزدها درباره برنامه‌های اقتصادی خود سخن گفتند.

همتی در واکنش به حمله اصولگرایان گفت که نماینده دولت روحانی نیست. او افزود که روحانی از همه نامزدها از لحاظ سیاسی، فن بیان و مدیریت بهتر است اما بینش اقتصادی ندارد و به همین دلیل با او مشکل داشته است.

در بخشی از این مناظره علیزاده از متهم شدن کاوه مدنی، معاون سازمان محیط زیست، به «جاسوسی» و «مشکل» ایجاد شده برای دیگر فعالان محیط زیست انتقاد کرد.

سعید جلیلی نیز درباره برنامه اقتصادی خود گفت که افزایش ارزش پول ملی با تعامل گسترده با جهان ممکن است و ما نباید معطل چند کشور (آمریکا و اروپا) بمانیم. او تاکید کرد که دولت حسن روحانی «دولت نمی‌توانیم» بوده است.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نامزد دیگر نیز در این مناظره گفت که مردم انتظار دارند نامزدها برنامه‌های خود را ارائه کنند.

او در واکنش به سخنان همتی افزود که به انحراف رفتن مناظره‌ها نشان‌دهنده این است که این نامزدها برنامه‌ای برای اداره کشور ندارند و به همین دلیل می‌خواهند فضا را دو قطبی کنند.

ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More