شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

حسین اشتری: وزیر بهداشت با قرار گرفتن نیروی انتظامی در اولویت واکسیناسیون کرونا موافقت کرد

فرمانده نیروی انتظامی از درخواست این نیرو برای قرار گرفتن در اولویت واکسیناسیون کرونا خبر داد و گفت که سعید نمکی، وزیر بهداشت، با این درخواست موافقت کرده است.

حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، گفت که «به وزارت بهداشت و وزیر بهداشت اعلام کردیم که ماموران نیروی انتظامی را نیز در اولویت قرار دهند و ایشان هم پذیرفت».

اشتری افزود که «ما گفتیم که کارکنان ما که در معرض خطر و مواجهه با افراد متعدد هستند جزو این افراد قرار بگیرند» و امیدواریم به محض فراهم شدن شرایط تزریق واکسن به نیروهای انتظامی نیز آغاز شود.

فرمانده نیروی انتظامی همچنین گفت که «ماموران ما بعد از کادر درمان در خط مقدم مقابله با کرونا قرار داشته و دارند، ماموران ما از همان روزهای نخست ورود کرونا به کشور در اجرای محدودیت‌های ترافیکی، نظارت بر صنوف، برخورد با احتکار، تامین نظم و امنیت بیمارستان‌ها و مراکز درمانی حضور داشتند.»

اعلام صریح فرمانده نیروی انتظامی در مورد قرار گرفتن هزاران مامور این نیرو در اولویت واکسیناسیون درحالی است که مقام‌های وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا پیشتر اعلام کرده بودند که اولویت‌ها براساس «سند ملی واکسیناسیون» تعیین می‌شود.

به گفته مقام‌های وزارت بهداشت در سند ملی واکسیناسیون، کادر درمان، افراد پرخطر از جمله افراد دارای بیماری زمینه‌ای و سالمندان در اولویت واکسیناسیون قرار دارند.

با این حال حسین اشتری درباره یکی از دلایل درخواست خود و موافقت وزیر بهداشت با قرار گرفتن این نیرو در اولویت واکسیناسیون، گفت که «وظیفه تامین امنیت نیز بر عهده نیروی انتظامی است» و به همین دلیل درخواست قرار گرفتن در اولویت واکسیناسیون نیروی انتظامی را مطرح و موافقت وزیر بهداشت را نیز دریافت کرده است.

هفته گذشته نیز نامه سازمان نظام پزشکی و درخواست این سازمان از وزارت بهداشت برای قرار دادن بازیگران سینما و هنرمندان در اولویت دریافت واکسن کرونا با واکنش‌های گسترده مواجه شد.

حسین کرمانپور، مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی کشور در نامه‌ای به کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، خواستار آن شده بود که هنرمندان «همپای» کادر درمان واکسن دریافت کنند چون به دلیل بازی در فیلم‌ها و سریال‌ها و قرار گرفتن در محیط پرجمعیت جزو گروه‌های پرخطرند.

بعد از انتشار تصویر این نامه، مقام‌های ارشد سازمان نظام پزشکی محتوای آن را نظر شخصی مدیر روابط عمومی این سازمان عنوان کردند.

مجموع دُزهای واکسن روسی کرونا به عنوان اولین واکسنی که وارد ایران شده است تاکنون ۱۲۰ هزار دُز است. با این حال لابی‌های پیدا و پنهان با مقام‌های وزارت بهداشت برای دریافت زودتر واکسن، از هم‌اکنون تردیدهایی را درباره سلامت توزیع واکسیناسیون ایجاد کرده است.

اقدام نیروی انتظامی برای قرار گرفتن در اولویت واکسیناسیون درحالی است که شمار کادر درمان در ایران بیش از دو میلیون نفر است و تاکنون درصد بسیار کمی از کادر درمان واکسن دریافت کرده‌اند.

به گفته کیانوش جهانپور، رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، واکسیناسیون ۱۱۰ هزار نفر از کادر درمان تا نیمه اسفند ماه انجام می‌شود که این تعداد تنها ۲ دهم درصد از کل جمعیت هدف واکسیناسیون است که باید در ایران واکسینه شوند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More