شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

حمله به فرمانداری و دفتر امام جمعه لردگان در اعتراض به شیوع اچ‌آی‌وی

گروهی از معترضان در لردگان، یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری ایران، در پی انتشار خبر ابتلای عده‌ای از اهالی روستای «چنار محمودی» به اچ‌آی‌وی به فرمانداری حمله کرده و ساختمان آن را به آتش کشیدند.

بر اساس گزارش‌ها، معترضان روز شنبه ۱۳ مهرماه دفتر امام جمعه لردگان را نیز آتش زدند.

به گفته شاهدان عینی، نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان به سمت آن‌ها گلوله و گاز اشک‌آور شلیک کردند.

بر اساس تصاویر و ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، معترضان در خیابان‌های لردگان آتش به پا کرده‌اند.

این افراد به سیاست‌های وزارت بهداشت معترضند و خانه بهداشت چنارمحمودی را در جریان ابتلا ساکنان این روستا به ویروس ایدز مقصر می‌دانند.

این در حالی است که سعید نمکی، وزیر بهداشت، روز شنبه در حاشیه همایشی گفت: « چند روز پیش از سوی یکی از مقامات محلی روستای چنار محمودی لردگان به صورت غیرکارشناسی ادعا شد که سرنگ آلوده عامل شیوع ویروس اچ‌آی‌وی در این روستا بوده که قطعا با مستندات بسیار دقیق و کارشناسی که داریم باید بگوییم که هرگز چنین اتفاقی رخ نداده است.»

او با بیان این که «مردم شریف و پاکیزه آن منطقه بی‌دلیل یا از راه‌هایی به این ویروس آلوده شده‌اند که هیچ گناه و تقصیری ندارند»، ادامه داد: «بهورز زحمتکش و خدوم روستای چنارمحمودی مورد اتهام قرار گرفت و پاسخ ما این است که سرنگ آلوده، عامل شیوع این بیماری نیست.»

نمکی، پیشتر در نامه‌ای به وزیر دادگستری تایید کرده بود که از اپیدمی ابتلا به اچ‌آی‌وی در روستای چنار محمودی اطلاع داشته اما برای «حفظ شئونات مردم منطقه، به نحو کاملا محرمانه موضوع پیگیری و بیماریابی انجام می‌شد».

محمدحسین قربانی، نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، از اعزام هیاتی از این کمیسیون به چنار محمودی برای بررسی این موضوع خبر داده است.

او به خبرگزاری ایسنا گفت: «کمیسیون گزارش جامعی از علل وقوع این اتفاق دارد، اما با سفر به این روستا می‌خواهد با مردم و مسئولان مربوطه در مراکز بهداشتی صحبت کرده تا با به دست آوردن گزارش میدانی نتیجه نهایی را به کمیسیون اعلام کند.»

پیشتر محمدعلی وکیلی، عضو هیات رییسه مجلس، از تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در رابطه با این ماجرا در نخستین جلسه هفته آینده مجلس خبر داده بود.

روز چهارشنبه دهم مهر ماه شماری از مردم روستای چنار محمودی در تجمعی نسبت به ابتلا گسترده به اچ‌آی‌وی اعتراض کرده بودند.

کمی بعد، رییس دادگستری چهارمحال و بختیاری از بازداشت یک بهورز به اتهام استفاده از سرنگ آلوده خبر داد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More