شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

حمید درخشنده، عامل قتل امام جمعه کازرون، در ملاء‌عام اعدام شد

حمید درخشنده که بامداد هشتم خرداد محمد خرسند، امام جمعه کازرون، را مقابل خانه‌اش با ضربات چاقو به قتل رسانده بود، صبح چهارشنبه ششم شهریور  بنابر حکم صادره از سوی شعبه اول دادگاه کیفری یک استان فارس در کازرون و در ملاءعام اعدام شد.

پیشتر عبدالنبی نجیبی، معاون قضایی و برنامه‌ریزی دادگستری استان فارس، روز سه‌شنبه ۱۵ مرداد ماه از تایید حکم «اعدام در ملاءعام» حمید درخشنده متهم به قتل محمد خرسند، امام جمعه کازرون، خبر داد و گفت: «حکم قصاص قاتل خرسند در دیوان‌عالی کشور مورد تایید قرار گرفته و اجرای آن در دستور کار است.»

محمد خرسند، امام جمعه کازرون و عضو شورای مرکزی موتلفه اسلامی، در نخستین ساعات بامداد چهارشنبه، هشتم خرداد  سال جاری مقابل منزل خود هدف ضربات چاقو قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان جان باخت.

پیشتر مقام‌های قضایی و انتظامی در کازرون و استان فارس، کشته شدن امام جمعه کازرون را «قتل» عنوان کرده بودند و دستکم آن را به اعتراضات سال گذشته کازرون ربط نداده بودند اما عبدالنبی نجیبی، معاون قضایی و برنامه‌ریزی دادگستری استان فارس، روز سه شنبه ۱۵ مرداد در مراسم معارفه دادستان جدید کازرون، ضمن اعلام خبر تایید حکم قصاص «حمید درخشنده»، به اعتراضات سال گذشته در کازرون نیز اشاره کرد.

نجیبی رویدادهای یک سال گذشته در کازرون را «نقشه منافقین در شهر انقلابی کازرون» خواند و گفت: «در شهرهایی که سابقه انقلابی‌گری بیشتری دارند دشمن بیشتر لانه می‌کند اما مردم کازرون در خط ولایت هستند و اجازه نمی‌دهند این چهره نورانی مخدوش شود.»

کازرون در ۱۲۰ کیلومتری غرب شیراز واقع شده است و یک سال پیش، شاهد اعتراض‌های گسترده‌ای در مخالفت به تقسیمات کشوری بود. در جریان این اعتراض‌ها که چند روز ادامه داشت شماری از مردم معترض مجروح و دستکم یک نفر کشته شد. 

محمد خرسند، امام جمعه کازرون در جریان اعتراض‌های سال گذشته از سوی حسین رضازاده  نماینده این شهر متهم شد که به تحریک مردم دست زده است.

بامداد چهارشنبه، هشتم خرداد سال جاری بود که رسانه‌های محلی در استان فارس خبر دادند امام جمعه کازرون، زمانی‌که از مراسم احیاء شب بیست سوم ماه رمضان باز می‌گشت مقابل منزل خود هدف حمله و ضربات چاقو فرد مهاجمی  قرار گرفت و از ناحیه شکم به شدت مضروب شد و بر اثر شدت و عمق جراحات درگذشت. شاهدان عینی گفتند که ضارب ابتدا خواستار عکس یادگاری با محمد خرسند شد و در ادامه با سلاح سرد به وی حمله کرد.

یک روز بعد اعلام شد که عامل قتل امام جمعه کازرون، فردی به نام «حمیدرضا درخشنده» مشهور به «حمید درخشنده» است که به فعالیت‌های فرهنگی و عکاسی در کازرون مشغول بوده و حتی به سفارش نیروی انتظامی این شهر فیلم مستندی درباره یکی از فرماندهان کشته شده نیروی انتظامی ساخته ‌است.

مقام‌های محلی در کازرون سپس اعلام کردند که «حمیدرضا درخشنده» فردی مذهبی بوده که دچار انحرافات عقیدتی شده است.همزمان فیلم‌هایی از سواران سبزپوشی در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافت و منابع محلی گفتند که یکی از این سواران «حمیدرضا درخشنده» بوده که مدتی پیش از حمله به امام جمعه کازرون به عنوان یکی از یاران امام زمان با چنین هیاتی در سطح شهر کازرون رفت و آمد کرده است.

دادگاه این پرونده با سرعتی کم‌سابقه در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در ۱۲ تیر ۱۳۹۸ یعنی نزدیک به یک ماه بعد از وقوع قتل در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان فارس، به ریاست محسن رجایی‌نیا برگزار شد و در پایان همین جلسه دادگاه، کاظم موسوی، رییس کل دادگستری استان فارس، از صدور «حکم قصاص در ملاءعام» برای «حمیدرضا درخشنده» متهم به قتل محمد خرسند، امام جمعه کارزون، خبر داد.

کاظم موسوی گفت: «قاتل طبق رای شعبه اول دادگاه کیفری یک استان فارس، به قصاص محکوم شد و با توجه به ابلاغ رای به صورت حضوری در دادگاه، در صورت اعتراض متهم پرونده ظرف مدت قانونی ۲۰ روزه به دیوان عالی کشور ارسال خواهد شد و در صورت تایید این مرجع عالی رتبه قضایی و استیذان ریاست قوه قضاییه حکم به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد.»

روند رسیدگی به پرونده‌های قتل در قوه قضاییه جمهوری اسلامی روندی طولانی و گاه چندین ساله است و به غیر از موارد خاص که با دستور مقام‌های ارشد حکومتی یا رییس قوه قضاییه همراه باشد، مرحله تحقیقات، بازپرسی، صدور کیفرخواست، تعیین وقت دادگاه، برگزاری جلسه دادگاه، مرحله انشاء حکم بخشی از روند دادگاه بدوی است. پس از آن مراحل «اعتراض به حکم» و  بررسی پرونده در دیوان عالی کشور است که این دیوان می‌تواند حکم را «تایید» یا با نقض حکم، پرونده را به شعبه هم عرض ارجاع دهد.

با این همه در پرونده قتل امام جمعه کازرون، همه این مراحل در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شد و با اعدام «حمید درخشنده» در بامداد چهارشنبه ششم شهریور طی سه ماه، این پرونده بسته شد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More