شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

خامنه‌ای: در صورت نیاز از صندوق توسعه ملی به سیل‌زدگان کمک شود

 

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، به درخواست حسن روحانی، ریس‌جمهور کشور، برای برداشت از صندوق توسعه ملی برای جبران خسارت ناشی از سیل‌های اخیر در مناطق مختلف ایران پاسخ داد.

خامنه‌ای در نامه‌ای به تاریخ ۲۳ فروردین در پاسخ به درخواست روحانی از او خواست «با استفاده از محل‌های قانونی موجود، سریعا اقدامات لازم را آغاز کند و ... در صورت نیاز، برداشت از صندوق توسعه ملی مورد تأیید خواهد بود».

طبق اساسنامه صندوق توسعه ملی، این صندوق «با هدف تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت‌وگاز و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی به ثروت‌های ماندگار، مولد و سرمایه‌های زاینده اقتصـادی و نیز حفظ سهم نسل‌های آینده از منابع نفت و گاز و فرآورده‌های نفتی» تشکیل شده است.

رهبر ایران کمک‌های ارائه‌شده به آسیب‌دیدگان سیل، خصوصا کشاورزان، را کافی ندانسته و خواستار استفاده از « پنج درصد مقرر در بودجه‌ عمومی کشور برای جبران خسارت حوادث غیرمترقبه» و تغییر تخصیص بودجه به پروژه‌های عمرانی شد.

بارش‌های شدید چند هفته گذشته و جاری شدن سیلاب در ۲۵ استان از ۳۱ استان ایران علاوه بر گرفتن جان حداقل ۷۶ نفر خسارت بین ۳۰ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان بر جای گذاشته است. طبق اظهارات مقام‌های رسمی، بیش از ۴ هزار و ۴۰۰ روستا در این سیل گرفتار شدند.

روز یکشنبه وزیران چهار وزارتخانه نیرو، راه، کشور و جهاد کشاورزی در جلسه علنی مجلس حضور یافتند و گزارش‌های خود را از خسارت ناشی از سیل ارائه داند.

محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، خسارت وارده به تولیدکنندگان بخش کشاورزی را ۱۳ هزار میلیارد تومان برآورد کرده و گفت بیشترین آسیب به استان خوزستان در جنوب غرب وارد آمده است. به گفته او، زراعت، باغبانی، دامپروری، زنبور عسل و مرغداری‌ها آسیب زیادی دیده‌اند

برخی دولت‌های خارجی در این مدت اقدام به ارسال محموله‌های کمک‌های بشردوستانه جهت کمک به سیل‌زدگان کرده‌اند. اما مقام‌های ایرانی می‌گویند به سبب تحریم‌های بانکی که از سوی آمریکا علیه ایران اعمال شده نهادهای بین‌المللی و دولت‌ها قادر به انتقال وجه به حساب سازمان هلال احمر نیستند.

عبدالحسین معزی، نماینده رهبر ایران در جمعیت هلال احمر، در دیدار روز دوشنبه خود با رئیس منطقه‌ای کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از او خواست بدون توجه به فشارهای بین‌المللی کمک‌های این نهاد به ایران ارسال شود.   

سازمان هواشناسی ایران هشدار داده است هنوز احتمال جاری شدن  سیلاب در استان‌های جنوبی کشور وجود دارد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More