شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال تا پیش از پایان سال جاری

علی‌اشرف عبدالله پوری حسینی، رییس سازمان خصوصی‌سازی، خبر داد که مزایده واگذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال تا پیش از پایان سال جاری شمسی برگزار می‌شود.

رییس سازمان خصوصی‌سازی در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان گفت مراحل «ارزیابی و قیمت‌گذاری» این دو باشگاه تا «حداکثر دو ماه آینده» انجام می‌شود و پس از اعلام قیمت پایه، مزایده واگذاری پرسپولیس و استقلال تا قبل از عید برگزار خواهد شد.

پوری حسینی گفت در دوره‌های قبلی خصوصی‌سازی «افراد صاحب صلاحیت» برای خرید این دو باشگاه اقدام نکردند. او در ادامه اضافه کرد که «هیات واگذاری» باید شروط واگذاری باشگاه به افراد را اعلام کند، اما «اهلیت عمومی» شامل مواردی است که با استناد به آن فرد «نباید ممنوع‌المعامله باشد، بدهکار بانکی نباشد و در قراردادهای قبلی خودش با سازمان خصوصی‌سازی بد‌عهدی نکرده باشد».

روز گذشته مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان، خبر داده بود که واگذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در هیات دولت تصویب شده است.

دولت پیش از این مصوبه‌ای داشت که براساس آن این دو باشگاه «موسسه فرهنگی‌ـ‌ورزشی» هستند و به همین دلیل امکان واگذاری آن‌ها از بین رفته بود.

هنوز مشخص نیست قیمت پایه برای این دو تیم چقدر باشد، اما مازیار ناظمی، سخنگوی وزارت ورزش و جوانان، پیش از این از قیمت احتمالی ۵۰۰ میلیارد تومان خبر داده بود.

دولت روحانی در سال ۹۳ هم قصد واگذاری این دو باشگاه را داشت، اما پس از برگزاری چهار مزایده، در نهایت این دو باشگاه به فروش نرفتند.

قیمت پایه دو تیم در آن زمان ۲۹۰ میلیارد تومان اعلام شده بود. اما در دو مزایده اولیه در زمستان سال ۹۳، این دو باشگاه بدون مشتری ماندند.

در سومین مزایده، باز هم باشگاه استقلال هیچ خریداری نداشت، اما پرسپولیس سه خریدار داشت. با این حال، صلاحیت هیچ‌کدام از سه مشتری پرسپولیس، علیرضا معظمی‌نیا، شرکت بهنام پیشروی کیش و شرکت استیل آذین ایرانیان (با مدیریت حسین هدایتی)، به‌دلیل «اهلیت» نداشتن تایید نشد و نتوانستند مالکیت باشگاه را در اختیار بگیرند.

در مزایده چهارم، شرکت سمند، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه ایران‌خودرو، برای خرید استقلال پیش‌قدم شد و سه شرکت استیل‌آذین ایرانیان، بهنام پیشروی کیش و شرکت نیوان ابتکار (یکی از شرکت‌های وابسته به سایپا) برای خرید پرسپولیس اقدام کردند.

با این حال، باز هم «اهلیت» این خریداران تایید نشد و در نهایت دو باشگاه همچنان در تملک دولت باقی ماندند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More