شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

خواهر علی یونسی: وکیل تسخیری برادرم همواركننده سناريوی نيروهای امنيتی است

 

آیدا یونسی، خواهر علی یونسی، دانشجوی بازداشتی دانشگاه صنعتی شریف، اعلام کرد که رضا دردی‌زاده، وکیل تسخیری تعیین شده برای برادرش و امیرحسین مرادی، «بیشتر در نقش همواركننده سناريو نيروهای امنيتی» عمل می‌کند. 

او در حساب توییتر خود نوشت که این وکیل « به سفارش بازجوها حتی يک بار» با خانواده‌ها تماس نداشته است.

به نوشته آیدا یونسی، برادرش نیز در تماس تلفنی گفته که این وکیل را قبول نکرده، اما بازپرس پرونده به او گفته که «باید قبول کنید و راه دیگری نیست».

او نوشت: «در ظلم و بی‌عدالتی سنگ‌تمام گذاشته‌اید. حتی حاضر نیستید این ۲ دانشجو وکیل انتخابی داشته باشند که بعد از ۳ ماه بتوانند کلمه‌ای از خود دفاع کنند. اين چه سيستم قضايی است كه برادرم نمی‌تواند وكيل انتخابی داشته باشد؟»

 

 

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه گفته است که این دو دانشجو با سازمان مجاهدین خلق ارتباط داشته و «به دنبال انجام اقدامات خرابکارانه‌ای در کشور بودند» و «از منزل آنها اقلام انفجاری کشف شد». 

پنجشنبه گذشته، برادر علی یونسی با اشاره به سخنان مطرح‌شده در دیدار برادرش و امیرحسین مرادی با تعدادی از دانشجویان و استادان تاکید کرد که هر دو نفر اتهام‌های بیان‌شده را نپذیرفته‌اند. او این جلسه را «بازجویی جمعی» خواند.

نمایندگان انجمن اسلامی، جامعه اسلامی، انجمن اسلامی مستقل، شورای صنفی، بسیج دانشجویی و برخی اساتید دانشگاه شریف با حضور مقام‌های دادستانی و بازجوی پرونده با یونسی و مرادی دیدار کرده‌اند. این دیدار انتقاداتی را به دنبال داشت.

رضا یونسی در حساب توییترش نوشت که در این دیدار برخی «به اصطلاح» اساتيد‌ و دانشجويان «کاملا وابسته به نهادهای امنیتی» در نقش «بازجو شرکت کردند تا بازجویی جمعی انجام شود».

او تاکید کرد که این دو دانشجوی بازداشتی «در همان جلسه بازجویی جمعی هم حاضر نشدند اتهامات را بپذیرند».

علی یونسی، برنده مدال طلای المپیاد جهانی نجوم و امیرحسین مرادی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری روز ۲۲ فروردین بازداشت شدند.

درخواست های متعددی برای آزادی این دو دانشجو به مقام‌های جمهوری اسلامی ارسال شده است.

از جمله «کمیته دانشمندان نگران» (The Committee of Concerned Scientists) در نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، نگرانی عمیق خود را درباره وضعیت علی یونسی، دانشجوی بازداشتی دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرده بود.

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل هم اعلام کرده که درباره وضعیت این دو دانشجوی زندانی «نگرانی‌های جدی» وجود دارد و آنها در معرض خطر شکنجه هستند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More