شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وکیل خانواده علی یونسی: گفته‌اند تا مصاحبه تلویزیونی نکند از بند امنیتی بیرون نمی‌رود

 

وکیل علی یونسی، دانشجوی زندانی دانشگاه صنعتی شریف و برنده طلای المپیاد جهانی، از اتفاقات بی‌سابقه در پرونده موکلش و همچنین فشار بر او برای انجام اعترافات تلویزیونی خبر داد.

مصطفی نیلی در مصاحبه با کانال تلگرامی «امتداد» گفت که موکلش در ملاقات با خانواده‌ خبر داده که ماموران به او گفته‌اند «تا مصاحبه تلویزیونی نکند از بند امنیتی اوین خارج نخواهد شد».

بنا بر همین گزارش، علی یونسی شرح برخوردهایی را که با او صورت گرفته در دو نامه به رییس زندان اطلاع داده و در دیدار با دادیار ناظر بر زندان نیز شکایتی  مطرح کرده است. 

پیش از این یک منبع نزدیک به خانواده امیرحسین مرادی، دانشجوی المپیادی بازداشتی، به ایران اینترنشنال گفته بود که او و علی یونسی برای اعتراف اجباری تحت فشار قرار دارند.

برادر علی یونسی نیز گفته است بازجویان سعی کرده‌اند به اسم «ملاقات با سفیر سوئد»، برادرش را در یک صحنه‌سازی برای اخذ اعتراف اجباری فریب دهند.

مصطفی نیلی که از سوی خانواده یونسی به عنوان وکیل انتخابی برای علی تعیین شده، می‌گوید به او اجازه دسترسی به پرونده و ملاقات با موکلش داده نشده است.

نیلی در گفت‌وگو با «امتداد» با اشاره به این‌که برای علی یونسی وکیل تسخیری تعیین شده است گفت: در مرحله بازداشت و تحقیقات «فرد می‌تواند بدون وکیل از خود دفاع کند، مگر در جرایمی که مجازاتش اعدام یا حبس ابد باشد».

وکیل علی یونسی با یادآوری مواردی از قبیل تعیین وکیل تسخیری، صحنه‌سازی برای اخذ اعترافات اجباری، انتقال علی یونسی و امیرحسین مرادی به کاخ دادگستری در جمع هم‌دانشگاهیان و اساتید و «موارد عجیب» دیگر گفت: «وقتی پرونده را با این اتفاقات کنار هم قرار می‌دهیم بسیار عجیب می‌شود.»

مصطفی نیلی همچنین گفت که «موارد دیگری هم هست که بعدا اگر لازم باشد مطرح خواهد شد».

علی یونسی، برنده مدال طلای المپیاد جهانی نجوم، و امیرحسین مرادی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری، ۲۲ فروردین امسال بازداشت شدند.

سازمان عفو بین‌الملل پیش از این نسبت به شکنجه علی یونسی هشدار داده است؛ شماری از نهادها، از جمله دیده‌بان حقوق بشر، نیز از روند دادرسی این پرونده و به‌ویژه بازجویی این دو زندانی در جمع دانشجویان و اساتید انتقاد کرده‌اند.

همچنین درخواست‌های متعددی برای آزادی این دو دانشجو به مقام‌های جمهوری اسلامی ارسال شده است.

از جمله «کمیته دانشمندان نگران» در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، نگرانی عمیق خود را درباره وضعیت علی یونسی، دانشجوی بازداشتی دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More