شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

پرونده سه زندانی اعتراض‌های آبان ۹۸ دوباره به دادگاه انقلاب برگشت

 

وکلای امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، سه بازداشتی اعتراض‌های آبان ۱۳۹۸، اعلام کردند پرونده آن‌ها پس از نقض حکم اعدام در دیوان عالی برای رسیدگی دوباره به دادگاه انقلاب برگشته است.

بابک پاک‌نیا و حسین تاج، وکلای این زندانیان سیاسی، روز پنجشنبه چهارم دی‌ماه گفتند پرونده موکلانشان برای رسیدگی مجدد به شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب ارجاع داده شده است. با این حال، تاج می‌گوید این موضوع هنوز به او ابلاغ نشده و با پیامک به همکارانش خبر داده شده است.

پیش از این، روز ۱۵ آذرماه دیوان عالی کشور اعلام کرده بود که حکم پرونده این سه جوان زندانی نقض شده است. 

اعلام خبر تایید حکم اعدام این سه نفر در رسانه‌های اجتماعی و همچنین از سوی مجامع و نهادهای حقوق بشری داخلی و بین‌المللی با واکنش گسترده مواجه شده بود.

این موضوع با هشتگ «اعدام نکنید» در توییتر داغ و به ترند اول ایران تبدیل شد. در پی این واکنش‌های گسترده دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، نیز خواستار لغو این حکم اعدام شده بود.

این پرونده در حالی به دادگاه انقلاب می‌رود که پیشتر آن‌ها در این دادگاه مجموعا به اعدام، ۳۸ سال زندان و ۲۲۲ ضربه شلاق محکوم شده بودند.

پیش از صدور حکم اعدام وکلای آن‌ها گفته بودند که به پرونده موکلانشان در دادرسی دسترسی نداشته‌اند.

در مهرماه در پی ادامه فشارها و عدم نقض حکم امیرحسین مرادی، پدرش اقدام به خودکشی کرد و جان باخت. مادر مرادی گفته بود «پدر امیرحسین تا لحظه آخر و مرتبا درباره پسرش صحبت می‌کرده و شدیدا نگران او بوده است.»

بابک پاک‌نیا در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفته بود که موکلش و همچنین دو نفر دیگر ابتدا به دلیل «درگیری بر سر موبایل» بازداشت شده بودند و پس از آن اتهامشان تغییر یافت. 

او تاکید کرد که این سه نفر «به هیچ عنوان بانک و ماشین آتش نزده‌اند». پاک‌نیا اشاره کرد «صراحتا در خلاصه کار پرونده ذکر شده» که آنان اعترافات خود در دادسرا را انکار کرده و نپذیرفته‌اند.  مرادی خود نیز بارها در دادگاه گفته بود تحت «فشار، تهدید و شکنجه» اعتراف کرده است.

هر سه نفر این زندانیان متولدان دهه ۱۳۷۰ بوده و در محله خزانه در جنوب تهران سکونت دارند. پایگاه خبری هرانا نوشته آن‌ها «نان‌آور خانواده» بوده و هم‌اکنون در زندان تهران بزرگ به سر می‌برند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More