شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مشاور وزیر کشور: به ۲۳ درصد معترضان آبان از فاصله نزدیک شلیک شدروح‌الله جمعه‌ای، مشاور وزیر کشور ایران، گفت به ۲۳ درصد از معترضان آبان ۹۸ «از فاصله نزدیک و به شقیقه شلیک شده بود».

او در گفت‌و‌گویی در کلاب‌هاوس ادعا کرد: «۱۶ درصد کشته‌شدگان حوادث آبان ۹۸ در حمله به مراکز نظامی و ۳۱ در حال تخریب یا حمله به تاسیسات عمومی و شهری کشته شدند.»

پیش از این نیز برخی از مقامات جمهوری اسلامی گفته بودند که به معترضان از فاصله نزدیک شلیک شده، اما شلیک‌کنندگان ماموران انتظامی و امنیتی نبوده‌اند.

از جمله علی فدوی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران، سوم آذر ۹۸ گفته بود که به «خیلی» از کشته‌شدگان «از فاصله یک متری و یک‌‌ونیم متری» شلیک شده بود و «این یعنی گلوله از میان خودشان شلیک شده است».

با این حال تصاویر و ویدیوهایی که از سرکوب اعتراضات آبان منتشر شده به وضوح نشان‌دهنده شلیک نیروهای امنیتی و انتظامی به معترضان از فاصله نزدیک و روی بام ساختمان‌هاست.

 

 

مشاور وزیر کشور همچنین گفت که برخی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از موضوع سهمیه‌بندی بنزین خبر داشتند.

در این نشست محمود صادقی، نماینده مجلس دهم، نیز به سخنان وزیر کشور در نشست محرمانه با نمایندگان مجلس دهم اشاره کرد. به گفته صادقی، عبدالرضا رحمانی‌فضلی در این نشست گفته است که فرانسه «عرضه جمع کردن» اعتراضات پاریس را نداشت اما «ما سه روزه اعتراضات را جمع کردیم».

 صادقی پیش از این نیز گفته بود که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، در واکنش به اعتراض او به کشتار مردم در آبان ۹۸ گفته است: «ولو بلغ ما بلغ (بدون استثنا) همه را می‌زنیم.» 

روز ۱۶ آبان شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد که از این نماینده سابق مجلس شکایت خواهد کرد.

صادقی تاکید کرده بود که سرکوب اعتراضات با مصوبات شورای عالی امنیت ملی و توسط همه نهادهای نظامی و امنیتی انجام شده است.

 

 

با این حال برخی از چهره‌های اصولگرا تنها وزارت کشور را عامل سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ معرفی می‌کنند.

از جمله احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز در مجلس، اعلام کرده بود که طبق گفته حسن روحانی، وزیر کشور «مسئول صفر تا صد اجرای طرح گرانی بنزین بود».

او در تذکری در مجلس با اشاره به اعتراضات آبان ۹۸ گفته بود که دست وزیر کشور «آلوده به خون مردم» است و صلاحیت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراها را ندارد.

 وزارت کشور اعلام کرده که به دلیل این سخنان از این نماینده مجلس شکایت خواهد کرد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More