شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نماینده مجلس: امیدوارم با محاکمه‌ام مردم در جریان واقعیات تلخ آبان ۹۸ قرار بگیرند

 

همزمان با تشدید فشار و بازداشت‌ خانواده برخی کشته‌شدگان آبان، نماینده تبریز که به دلیل تذکرش در صحن مجلس درباره «آلوده بودن دست وزیر کشور به خون مردم» تهدید به شکایت شده، گفت امیدوار است محاکمه‌ او موجب اطلاع مردم از «واقعیت‌های تلخ» اعتراضات ۹۸ شود.

احمد علیرضابیگی روز پنجشنبه ۱۹ فروردین‌ماه در صفحه توییترش از شکایت وزارت کشور استقبال کرد و ضمن اشاره به سابقه شکایت‌های قبلی مقام‌های دولت از خود نوشت: «شکایت جناب [عبدالرضا] رحمانی فضلی هم روی آن‌ها، بلکه به بهانه محاکمه بیگی این امکان فراهم شود تا مردم در جریان واقعیت‌های تلخ حوادث آبان ۹۸ قرار گیرند.»

او پیشتر در صحن علنی مجلس گفته بود «دست وزیر کشور آلوده به خون مردم است» و صلاحیت برگزاری انتخابات را ندارد. 

بیگی همچنین خواستار استیضاح رحمانی فضلی شده و اشاره کرده بود با وجود پیگیری این اقدام از ابتدای دوره مجلس موضوع «در فراموش‌خانه هیات رئیسه خاک می‌خورد».

در واکنش به این تذکر نماینده مجلس، محمدجواد کولیوند، قائم‌مقام وزیر کشور در امور مجلس، بیگی را به داشتن «حب و بغض» در ارتباط با مساله افزایش قیمت بنزین متهم کرد و گفت او ‌«موضعی از سر کینه و عناد» با وزیر کشور دارد.

کولیوند با «اراذل و اوباش» خواندن معترضان آبان، تهدید کرد که وزارت کشور نمی‌تواند بیشتر «بی‌ملاحظه و بی‌تفاوت» باشد و پیگرد قانونی نماینده تبریز را دنبال خواهد کرد.

این سخنان نماینده تبریز در مجلس روز چهارشنبه همزمان با بازداشت بیش از ۲۰ نفر از خانواده‌ها و بستگان کشته‌شدگان اعتراضات آبان در اصفهان صورت گرفت. ماموران امنیتی حکومت اتوبوس حامل این خانواده‌‌ها را که از مزار سردار اسعد بختیاری،‌ از مبارزان مشروطه‌خواه، ‌باز می‌گشتند محاصره و آن‌ها را بازداشت کرد.

این خانواده‌ها روز پنجشنبه در حالی آزاد شدند که گزارش رسانه‌های اجتماعی حاکی از ضرب و شتم آن‌ها بوده است.

 

سابقه مخالفت با استیضاح رحمانی فضلی

پیش از این نیز علی مطهری،‌ نائب‌ رییس مجلس پیشین،‌ تلاش‌هایی برای استیضاح وزیر کشور در ارتباط با سرکوب اعتراضات آبان کرد که موفق نشد. 

مطهری دلیل به جریان نیفتادن استیضاح را «مصلحت‌سنجی‌ها و تاثیرپذیری از خارج مجلس» عنوان کرده بود. نائب‌رییس وقت مجلس یک بار در دی‌ماه سال ۱۳۹۸ به نقل از اعضای هیات‌رییسه مجلس گفت که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، با استیضاح وزیر کشور به دلیل پیش‌رو بودن انتخابات مجلس مخالفت کرده بود.

برخی دیگر از نمایندگان پیشین و فعلی مجلس هم در زمینه اعتراضات آبان پیگیری‌ها و سوالاتی کرده بودند.

روز ۱۶ آبان نیز شورای عالی امنیت ملی در واکنش به سخنان محمود صادقی اعلام کرده بود که از این نماینده سابق مجلس شکایت خواهد کرد.

صادقی گفته بود که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، در واکنش به اعتراض او به کشتار مردم در اعتراضات آبان گفته است: « ولو بلغ ما بلغ (بدون استثنا) همه را می‌زنیم.»

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، در یک مورد در پاسخ به یک نماینده مجلس در زمینه شلیک به سر معترضان  در اظهاراتی حاشیه‌ساز گفته بود:‌ «خب،‌ شلیک به پا هم انجام شده بود.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More