شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ثبت سومین شکایت فعالان مدنی و سیاسی علیه آمران و عاملان سلول انفرادی

 

در ادامه فعالیت‌های کمپین «توقف سلول انفرادی» گروه دیگری از فعالان مدنی و سیاسی علیه آمران و عاملان نگهداری زندانیان در سلول انفرادی اعلام شکایت کردند. پیش از این نیز دو بار تعداد دیگری از کنشگران اقدام مشابهی را انجام داده بودند.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر، این گروه از زندانیان سابق همانند دو گروه پیشین در شکایت خود نوشتند که زندانی کردن زندانیان در سلول انفرادی، ناقض رای وحدت رویه دیوان عدالت اداری در سال ۸۲ است و  بر این اساس آمران و عاملان «این شکنجه غیر انسانی» باید تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.

در این حرکت اعتراضی جعفر عظیم‌زاده، شهناز اکملی، محمد‌ رسول‌اف، امیرخسرو دلیرثانی،‌ بهزاد عرب‌گل،‌ حوری فرج‌زاده،‌ معصومه دهقان،‌ راحله راحمی،‌ مزدک علی‌نظری،‌ مجید دری، محمدرضا معمارصادقی، بهزاد همایونی، پوران ناظمی، شکرالله مسیح‌پور،‌ روح الله مردانی، ویدا ربانی و نرگس محمدی حضور داشتند.

۲۳ فعال مدنی و  سیاسی روز  ۱۱ اسفند ماه ۹۹ شکایتی را علیه آمران،‌ عاملان و مامورانی ثبت کرده بودند که آنها را در زمان بازداشتشان به سلول انفرادی منتقل کرده بودند. 

آنها بیانیه‌ای هم با عنوان ««سلول انفرادی، شکنجه است، باید متوقف شود» منتشر کردند که در آن آمده «اخذ اعتراف و اقرار تحت شکنجه روحی و روانی حاصل از سلول انفرادی، موجب صدور احکام سنگین زندان و حتی اعدام توسط دادگاه ها شده و تحمل حبس انفرادی بسیاری از متهمان را به بیماری های جسمی و روحی دچار کرده است.»

روز اول اردیبهشت نیز ۱۸ زندانی سیاسی در زندان‌های اوین و رجایی‌شهر شکایت مشابهی را به صورت رسمی در دفاتر بندهای این زندان‌ها ثبت کردند.

نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر، در مصاحبه با نشریه «خط صلح» با محکوم کردن استفاده از سلول انفرادی برای زندانیان، گفته است که سلول انفرادی برای هر موجود زنده‌ای شکنجه است. 

او با اشاره به نمونه هایی که در دوره زندان خود مشاهده کرده، گفت که برخی زندانیان به دلیل فشار انفرادی به قرص‌های اعصاب پناه می‌برند.

 به گفته محمدی، گاهی برخی از زندانیان هنگام انتقال از انفرادی به بند عمومی جعبه قرص‌های خود را به همراه داشتند که در آنها حدود ۱۵ قرص وجود داشت.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More