شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دادستان کرمان: دلیل قتل آرش کسروی، موبد زرتشتی «انگیزه های مالی » است

 

دادستان کرمان دلیل قتل آرش کسروی، موبد زرتشتی، و دو همراه او را «انگیزه های» مالی ذکر کرد.

خداداد سالاری گفت: «در خودروی یکی از مقتولین ۱۰ هزار دلار آمریکایی کشف شده که مشخص می‌شود انگیزه قتل اختلافات مالی بوده است».

او درباره اختلافات مالی تنها به وجود ۱۰ هزار دلار در این خودرو اشاره کرده وشواهد بیشتری ارائه نداده است.

 سالاری همچنین گفت یکی از مقتولین زرتشتی است و دو نفر دیگر مسلمان هستند. دادستان کرمان درباره ارتباط این سه نفر با یکدیگر توضیحی نداده است.

او اعلام کرد که این سه نفر در کرمان کشته شده و اجسادشان به ویلایی در ماهان منتقل شده است. 

پیکر به قتل رسیده آرش کسروی، موبد زرتشتی و دو دوستش که  از ۳۱ تیر ماه ناپدید شده بودند روز چهارم مرداد در شهر ماهان پیدا شد. کسروی، ساکن کالیفرنیا بود و از سال گذشته برای شرکت در آیین درگذشت پدر خود داریوش کسروی به ایران سفر کرده بود و پس از آن برای رسیدگی به کارهای انحصار وراثت به طور موقت در کرمان اقامت داشت.

این موبد زرتشتی ده سال پیش با خانواده خود از ایران به کالیفرنیا کوچ کرده بود و در «در‌مهر» کالیفرنیا به موبدی و برگزاری آیین‌های دینی می‌پرداخت.

دین زرتشتی در ایران به رسمیت شناخته شده است. با این حال پیروان این دین از دستیابی به سمت‌های بالای دولتی محروم هستند. پس از انقلاب زرتشتیان با تبعیض‌های مختلفی مواجه شدند. 

از موارد بحث برانگیز در سالهای اخیر عضویت سپنتا نیکنام، در شورای شهر یزد بود که مورد اعتراض شورای نگهبان قرار گرفت اما در نهایت با مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام او در شورا باقی ماند با این احال درباره امکان نامزدی او و دیگر زرتشتیان در دوره بعدی انتخابات شوراها ابهام وجود دارد.

در سال‌های گذشته نیز به گروهی از زرتشتیان فشارهایی از سوی نهادهای امنیتی وارد شده است. در همین حال سال ۹۲ بنیاد فرهنگی جمشید متعلق به زرتشتیان تعطیل و برخی از اعضای آن بازجویی شدند.

زرتشتیان بیشتر در استان های یـزد، تهران و کرمان ساکن هستند. پس از انقلاب ۵۷ گروهی از زرتشتیان و بیشتر جوانان از ایران مهاجرت کرده‌اند.

پس از انقلاب همچنین تعدادی از اقلیت‌های مذهبی در ایران از جمله هشت اسقف، کشیش و خادم کلیسا و همچنین ده ها نفر از بهائیان و یهودیان توسط دادگاه ها به اعدام محکوم شده و یا به صورت مخفیانه توسط نهادهای امنیتی به قتل رسیدند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More