شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دادگستری کرمان: برادر و نامزد قاتل آرش کسروی، موبد زرتشتی بازداشت شدند

 

یدالله موحد، رییس کل دادگستری استان کرمان، درباره پرونده قتل آرش کسروی، موبد زرتشتی و دو همراه او، اعلام کرد اکنون نامزد و برادر قاتل به اتهام «همکاری در اختفای اجساد و با احتمال مداخله بیشتر در قتل» در بازداشت به سر می‌برند.

به گزارش خبرگزاری میزان، موحد، روز یکشنبه، با اعلام این که یکی از سه جسد پیدا شده در ماهان، قاتل دو نفر دیگر از جمله کسروی بوده است، گفت قاتل فردی به نام محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی بوده که پس از قتل خودکشی کرد.

رییس دادگستری کرمان اضافه کرد که اجساد فرحناز رفیعی و آرش کسروی روز سوم مرداد، در صندوق عقب یک خودروی سواری زانتیا و جسد محمدجواد گنجعلیخانی حاکمی، در آلاچیق شیشه‌ای واقع در یک باغ در شهر ماهان کشف شد. او ادامه داد: «اجساد کشف شده در صندوق عقب خودرو ۷۲ ساعت قبل از کشف، در مکان دیگری به قتل رسیده و به محل مذکور منتقل شده بودند.»

بر اساس اظهارات رییس دادگستری کرمان، گنجعلیخانی حاکمی کار مباشرت کسروی را بر عهده داشته و به دلیل «اختلافات مالی ناشی از برداشت مبالغی از حساب کسروی و تبدیل آن به دلار» و بالا گرفتن مشاجرات بین این دو، گنجعلیخانی حاکمی «با ضربات وسیله‌ای شبیه به پیچ گوشتی اقدام به قتل کسروی کرده است».

 او ادامه داد که فرحناز رفیعی نیز که سابقه آشنایی با کسروی داشته، «به دلیل مشاهده صحنه قتل، توسط گنجعلیخانی حاکمی کشته شده است».

این مقام دستگاه قضایی ایران اضافه کرد که قاتل قصد داشت با همکاری برادرش این اجساد را در جایی نامعلوم دفن کند، اما «به دلیل جمود نعشی ایجاد شده در اجساد و ناتوانی در خارج کردن آن‌ها از صندوق عقب خودرو از یک سو، و عذاب وجدان ناشی از ارتکاب این قتل از سوی دیگر، با زدن شاهرگ خود خودکشی کرده است».

موحد گفت: «گنجعلیخانی حاکمی بخشی از مبالغ برداشت شده از حساب کسروی را که به دلار بوده، در اختیار نامزد خود و بخش دیگری را در منزل برادر خود مخفی کرده بود.» او ادامه داد: «مقداری ارز در روز کشف جنایت، در داخل داشبورد خودروی حامل اجساد کشف شده است.»

پیشتر خداداد سالاری، دادستان کرمان، دلیل قتل آرش کسروی و دو همراه او را «انگیزه‌های» مالی ذکر کرده و گفته بود: «در خودروی یکی از مقتولین ۱۰ هزار دلار آمریکایی کشف شده که مشخص می‌شود انگیزه قتل اختلافات مالی بوده است».

پیکر به قتل رسیده آرش کسروی، موبد زرتشتی و دو دوستش که  از ۳۱ تیر ماه ناپدید شده بودند روز چهارم مرداد در شهر ماهان پیدا شد. کسروی، ساکن کالیفرنیا بود و از سال گذشته برای شرکت در آیین درگذشت پدر خود داریوش کسروی به ایران سفر کرده بود و پس از آن برای رسیدگی به کارهای انحصار وراثت به طور موقت در کرمان اقامت داشت.

این موبد زرتشتی ۱۰ سال پیش با خانواده خود از ایران به کالیفرنیا کوچ کرده بود و در «در‌مهر» کالیفرنیا به موبدی و برگزاری آیین‌های دینی می‌پرداخت.

دین زرتشتی در ایران به رسمیت شناخته شده است. با این حال پیروان این دین از دستیابی به سمت‌های بالای دولتی محروم هستند. پس از انقلاب زرتشتیان با تبعیض‌های مختلفی مواجه شدند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More