شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دادستان کل ایران نزار زکا را تهدید کرد

محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران می‌گوید اگر نزار زاکا (شهروند لبنانی-آمریکایی و زندانی سابق در ایران) به اظهارات خود ادامه دهد اسناد و مدارک مربوط به محکومیت او را رو خواهیم کرد تا معلوم شود چه کسی دروغ می‌گوید.

نزار زکا،‌ پس از سه سال زندان در ایران، سه‌شنبه ۲۱ خردادماه از سوی جمهوری اسلامی آزاد و به لبنان تحویل داده شد. او در نخستین مصاحبه تلویزیونی خود، اوین را «مخوف‌ترین زندان جهان» توصیف کرده است.

نزار زکا در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی العربیه، به روند بازداشت خود اشاره کرده و گفته از نخستین روزهای بازداشت تحت انواع شکنجه‌ها قرار گرفته و پس از حدود یک‌سال، شکنجه‌ها بیشتر به شکل «روانی» درآمد. به گفته او «اکثر افراد زندانی در اوین قربانی این نوع از شکنجه هستند و این زندان از مخوف‌ترین زندان‌ها است.»

دادستان کل کشور در انتقاد از اظهارات نزار زکا گفت از او «به جای تقدیر و تشکر از نظام قضائی و نظام جمهوری اسلامی، بسیار اقدام ناجوانمردانه‌ای می‌بینیم.»

زکا که به گفته خودش سه سال و هشت ماه و ۲۵ روز در اوین بوده می‌گوید «حتی نمی‌تواند فضای این زندان را توصیف کند.»

این فعال حوزه آزادی اینترنت ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ به دعوت رسمی شهیندخت مولاوردی، معاون وقت رییس‌جمهوری در امور بانوان‌ و ‌خانواده،‌ برای شرکت در «همایش بین‌المللی نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار» به ایران سفر کرد اما سه روز بعد هنگام بازگشت در مسیر فرودگاه بازداشت شد.

نایب رئیس سابق اتحادیه جهانی فناوری اطلاعات و دبیر کل «سازمان عربی فناوری اطلاعات و ارتباطات» یک سال پس از بازداشت از سوی قاضی صلواتی به اتهام «همکاری با دولت متخاصم آمریکا»، به ۱۰ سال حبس و جریمه نقدی چهار میلیون و ۲۰۰هزار دلاری محکوم شد. گفته می‌شود او چند بار مجبور به اعتراف اجباری شده است.

وزارت امور خارجه لبنان ۱۴ خرداد با صدور بیانیه‌ای از موافقت مسئولان ایران با عفو و آزادی نزار زکا خبر داد.

به گفته دادستان کل کشور، او  با «وساطت دولت لبنان و وساطت حزب الله» پس از گذراندن بخشی از دوران محکومیتش، باقیمانده را «از آزادی مشروط استفاده کرده و به خارج از کشور رفته است.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More