شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دادگاه حمید نوری، از متهمان کشتار زندانیان سیاسی در تابستان۶۷، از هجدهم خرداد در سوئد آغاز می‌شود

محاکمه حمید نوری، دادیار زندان گوهردشت در سال ۶۷ و از متهمان کشتار زندانیان سیاسی در تابستان۶۷، از روز هجدهم خرداد ماه، هشتم ژوئن، به عنوان بزرگترین دادگاه تاریخ سوئد آغاز خواهد شد.

ایرج مصداقی، زندانی سیاسی پیشین و فعال حقوق‌بشر، خبر داد که دادگاه حمید نوری، از متهمان کشتار زندانیان سیاسی در تابستان۶۷ از روز ۱۸ خرداد ماه، هشتم ژوئن به عنوان بزرگترین دادگاه تاریخ سوئد آغاز می‌شود و ۸۹ جلسه ادامه خواهد داشت.

در دادگاه حمید نوری در سوئد چهار دادستان اتهامات نوری را مطرح می‌کنند و شاکیان این متهم کشتار زندانیان سیاسی در سال۶۷ نیز با سه وکیل مدافع در دادگاه حضور خواهند داشت.

دادگاه این متهم کشتار زندانیان سیاسی در تابستان۶۷ از هفدهم خرداد ماه آغاز و برگزاری ۸۹ جلسه آن تا اواخر بهمن، فوریه ۲۰۲۲، به پایان خواهد رسید.

ایرج مصداقی، زندانی سیاسی پیشین و فعال حقوق بشر در صفحه توییتر خود نوشت که به عنوان اولین شاکی طی روزهای اول و دوم تیر، ۲۲ و ۲۴ ژوئن، در این دادگاه حضور خواهد داشت.

حمید نوری، یکی از متهمان اعدام‌های ۱۳۶۷ است که آبان ماه سال۹۸ در استکهلم سوئد بازداشت و نخستین جلسه دادگاه او روز چهارشنبه ۲۲ آبان همان در سوئد برگزار شد.

نوری «دادیار زندان گوهردشت در سال ۶۷» بوده است و به گفته کاوه موسوی، وکیل، متهم به «جنایت جنگی،‌ جنایت علیه بشریت،‌ شکنجه و مشارکت در جرم مستمر باز ندادن جنازه‌ها» در جریان اعدام‌های گروهی زندانیان در تابستان ۱۳۶۷ است.

اعدام‌های گروهی سال ۱۳۶۷ به فرمان روح‌الله خمینی، رهبر وقت جمهوری اسلامی، و با اعزام هیاتی  به زندان‌ها انجام شد، هیاتی که به «هیات مرگ» شهرت دارد.

اعضای شناخته شده هیات مرگ در جریان کشتار زندانیان سیاسی در تابستان سال۶۷،  مصطفی پورمحمدی، ابراهیم رییسی، حسینعلی نیری، مرتضی اشراقی به همراه شماری از دادیاران و روسای زندان‌های مختلف ایران بودند.

در فاصله اوایل مرداد تا اواسط شهریور سال ۱۳۶۷، هزاران مخالف و دگراندیش سیاسی زندانی در سراسر ایران مورد ناپدیدسازی قهری قرار گرفته و سپس به نحو فراقضایی و مخفیانه اعدام شدند.

پیکر بسیاری از اعدام شدگان در گورهای دسته جمعی در شهرهای مختلف ایران مانند تهران، اهواز و رشت به خاک سپرده شدند.  خانواده زندانیان سیاسی که در جریان کشتار تابستان۶۷  اعدام‌شدند با گذشت بیش از سه دهه هنوز هم نمی‌دانند این افراد در کجا به خاک سپرده شده‌اند.

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در اقدامی بی‌سابقه شهریور ماه سال۹۹ به دولت ایران هشدار دادند که تخلفات حقوق بشری پیشین و ادامه‌دار این کشور در مورد پرونده کشتار زندانیان در تابستان ۱۳۶۷ می‌تواند جنایت علیه بشریت محسوب شود و اگر این تخلفات ادامه یابد، تقاضای تحقیقات بین‌المللی خواهند کرد.

آنها در نامه ۱۸ صفحه‌ای خود که ۱۳ شهریورماه سال گذشته [۳ سپتامبر۲۰۲۰] به صورت خصوصی به دولت ایران ارسال شد، تاکید کردند که «به جد نگران شکایات مطرح شده در مورد تداوم خودداری مقام‌های ایران از افشای سرنوشت قربانیان این کشتار و مکان دفن بقایای آن‌ها هستند».

این کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در نامه خود تاکید کردند که ناپدیدسازی‌های قهری قربانیان «تا زمان روشن شدن سرنوشت و محل دفن» آن‌ها عملا همچنان ادامه دارد.

همچنین یک صد و چهار تن از روشنفکران، هنرمندان و فعالان مدنی تیرماه گذشته در فراخوانی برای «دادخواهی کشتار زندانيان سياسی در تابستان۶۷» بر لزوم به ثمر رسيدن محاکمه حميد نوری، يکی از مسئولان هيات مرگ در زندان  گوهردشت تاکید کرده بودند.

آنها همچنین خواهان «همدلی فعال کوشندگان حقوق بشر، مدافعان آزادی و برابری، مخالفان حبس و شکنجه و اعدام، و هنرمندان و روشنفکران» از این محاکمه برای پيشبرد امر دادخواهی کشتار زندانيان سياسی در تابستان۶۷ شدند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More