شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

درخواست مقام‌های آمریکایی برای آزادی سیامک نمازی در دو هزارمین روز حبس او

 

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و چند مقام دیگر این کشور به مناسبت دو هزارمین روز زندانی شدن سیامک نمازی خواستار آزادی او و پدرش باقر نمازی شدند.

بلینکن روز شنبه ۱۴ فروردین در توییتی با اشاره به زندانی بودن سیامک و باقر نمازی، دو شهروند ایرانی- آمریکایی نوشت: «تمام گروگان‌های آمریکایی و همه آنها که غیرقانونی بازداشت شده‌اند باید آزاد شده و پیش عزیزانشان برگردند.»

هم‌زمان رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در توییتی، گذشت دو هزار روز از زندانی شدن سیامک نمازی در ایران را «نقطه عطف وحشتناک» برای او و همه کسانی خواند «که به او اهمیت می دهند».

مالی نوشت: «ما تا زمانی که او و پدرش، باقر، دوباره به عزیزانشان ملحق نشده اند، آرام نخواهیم نشست.»

 

 

این مقام وزارت خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد: «عمل منزجرکننده بازداشت ناعادلانه برای کسب منافع سیاسی باید فورا متوقف شود.»

همچنین کریس کونز، سناتور دموکرات آمریکایی، در این زمینه در توییتی نوشت: «نقض حقوق‌بشر و گروگانگیری از طرف تهران باید تمام شود. آمریکا باید همچنان از تهران بخواهد که سیامک را آزاد کرده و به او و پدرش اجازه دهد به خانه برگردند.»

پیشتر ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با اشاره به گذشت دو هزار روز از «بازداشت غیرمنصفانه» سیامک نمازی، گفت واشینگتن از طریق متحدان خود برای جمهوری اسلامی این مساله را به «وضوح» روشن کرده که مهم‌ترین اولویت ایالات متحده بازگرداندن شهروندانی است که در ایران زندانی یا مفقود شده‌اند.

یک ماه پیش، بابک نمازی در یک کنفرانس خبری آنلاین گفت پدرش، باقر نمازی ۸۴ ساله، با وجود آن که از سال ۲۰۱۸ به دلیل بیماری از زندان آزاد شده، هنوز ممنوع الخروج است.

او تاکید کرد باقر نمازی بیمار است و باید اجازه یابد برای مراقبت‌های فوری پزشکی از ایران خارج شود.

باقر نمازی از مقام‌های سابق یونیسف که سال ۹۵ برای پی‌گیری وضعیت فرزندش به ایران رفته بود، بازداشت شد. فرزند او، سیامک نمازی، نیز در مهرماه سال ۱۳۹۴ در جریان سفری به ایران بازداشت شد.

سپس این دو به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا به ده سال زندان محکوم شدند؛ اتهامی که از سوی آنان رد شده است.

پیشتر آنتونی بلینکن، به مناسبت چهاردهمین سالگرد ربوده شدن رابرت لوینسون، مامور بازنشسته اف‌بی‌آی، به خانواده او وعده داد ایران را برای پاسخی که شایسته آن‌ها باشد و برای آزادی تمام آمریکایی‌هایی که ناعادلانه در ایران بازداشتند، تحت فشار بگذارد. 

لوینسون پس از پروازی که از دبی به جزیره کیش داشت، در اسفند سال ۱۳۸۵ ناپدید شد.

همچنین سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اسفندماه از نشست رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با خانواده‌های کسانی خبر داد که در ایران ناپدید شده یا به صورت غیر عادلانه در بازداشت به سر می‌برند و تاکید کرد دولت بایدن تا آزادی همه این افراد به تلاش‌های خود ادامه خواهد داد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More