شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دونالد ترامپ خطاب به رهبران جمهوری اسلامی:ممنون می‌شوم اگر این جوان، نوید افکاری، را اعدام نکنید

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، در واکنش به صدور و تایید حکم اعدام نوید افکاری، در توییتی با تاکید بر این‌که این جوانان و دیگر معترضان به گرانی و تورم اعتراض داشتند، از رهبران جمهوری اسلامی خواست که او را اعدام نکنند.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، در صفحه توییتر خود با اشاره به اقدام قوه قضاییه جمهوری اسلامی در صدور حکم اعدام برای نوید افکاری، گفت: «تنها جرم نوید افکاری، کشتی‌گیر محبوب ۲۷ ساله، شرکت در تظاهرات ضددولتی بوده است.»

 ترامپ گفت که نوید افکاری و دیگر معترضان «به وضعیت رو به وخامت اقتصادی و تورم اعتراض داشتند».

رییس‌جمهوری آمریکا همچنین خطاب به رهبر جمهوری اسلامی نوشت: «بسیار ممنون می‌شوم اگر از جان این مرد جوان، نوید افکاری، بگذرید و اعدامش نکنید. متشکرم.»

واکنش دونالد ترامپ به صدور حکم اعدام نوید افکاری دو روز پس از آن انجام شد که کاربران توییتر شامگاه سه‌شنبه کارزاری را در اعتراض به صدور و تایید حکم اعدام نوید افکاری آغاز کردند و خواهان لغو فوری این حکم شدند.

در این کازار توییتری که ساعت ۲۱ سه‌شنبه شب آغاز شد، کاربران با هشتگ‌های #نویدمان_را_اعدام_نکنید و #سیونویدفکری به حکم اعدام #نوید_افکاری اعتراض کردند.

پایگاه خبری هرانا جمعه هفتم شهریورماه اعلام کرد که حکم اعدام نوید افکاری که در اعتراض‌های مرداد ۹۷ در شیراز بازداشت شده بود، در دیوان عالی کشور تایید و اعاده دادرسی او رد شده است. 

بنابر این گزارش، نوید افکاری به دو بار اعدام، شش سال و شش ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق، وحید افکاری، به ۵۴ سال و شش ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق و حبیب افکاری به ۲۷ سال و سه ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده‌اند. 

نوید افکاری، جوان کشتی‌گیر و کارگر، به همراه برادرش وحید افکاری۲۶ شهریور سال ۹۷ و چند هفته پس از اعتراض‌های مرداد ۹۷ در شیراز بازداشت شدند. آنها پس از ماه‌‌ها بازداشت موقت در آگاهی و اداره اطلاعات شیراز، متهم شدند که یک نیروی امنیتی به نام حسن ترکمان را به دلیل «مشارکت او در سرکوب شهروندان معترض به قتل رسانده‌اند». 

نوید و وحید افکاری اتهامات وارده را به شدت رد کرده‌اند. آنها که از دو سال قبل در بازداشت هستند بعد از رد شدن اعاده دادرسی با ارسال فایل‌های صوتی از زندان اعلام کردند که برای پذیرش این اتهام طی دو سال بازداشت به انواع مختلف مورد  شکنجه‌های جسمی و روانی قرار گرفته‌اند.

نوید افکاری تاکید کرده است که مدت‌ها برای اعترافات اجباری شکنجه شده است. او با بیان این‌که «من از ابتدای دستگیری‌ام بی‌گناهی‌ام را فریاد زدم»، گفت که در دوره بازداشت «هفته‌ها توی زیر زمین انفرادی» و «ساعت‌ها آویزان بودن به سقف اتاق شکنجه» بوده و به طور مداوم با روش «پلاستیک کشیدن به سر» از سوی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی تحت شکنجه قرار گرفته است و دو مامور آگاهی به نام‌های «ستوان عباسی و زارع مویدی با لوله آهنی و باتوم» ساعت‌ها او را شکنجه کرده و دستش را شکستند.

در بخشی از این فایل‌های صوتی، نوید افکاری گفت که در دو سال بازداشت «جز قانون‌شکنی و ظلم و توهین و شکنجه و پرونده‌سازی و دروغ چیزی ندیدیم».

وحید افکاری برادر نوید نیز که اکنون به ۲۵ سال زندان محکوم شده در یک فایل صوتی گفت که از زمان بازداشتش در ۲۶ شهریور سال ۹۷ در سلول انفرادی و تحت شکنجه شدید و حتی تحت فشار شکنجه‌ها اقدام به خودکشی کرده است.

او اعلام کرد که با وجود شکنجه و بازداشت پدر و شوهرخواهرش و تهدید به بازداشت دیگر اعضای خانواده‌، طبق اوراق پرونده نه در آگاهی، نه دادسرا «هیچ ورقه‌ای» را امضا نکرده است.

وحید افکاری با نقل بخشی از دفاعیات خود در دادگاه، گفت که به قاضی گفته است: «اگر شخصی ادعا می‌کند من را در زمان و مکان وقوع قتل دیده احضارش کنید تا همه ما ببینیمش و اگر دوربینی حضور من را در محل قتل یا حتی چند کیلومتری محل  قتل مشخص کرده به ما نشان بدهید. اگر خطوط موبایل من در محل و حتی منطقه قتل آنتن‌دهی داشته مدارکش را ارائه کنید.»

پس از آنکه برادران افکاری اعلام کردند «بی‌گناه» هستند و در دوره بازداشت به شدت مورد شکنجه قرار گرفته‌اند، خبرگزاری میزان، خبرگزاری رسمی قوه قضاییه، نوشت که «با بازبینی فیلم دوربین مداربسته واقع در خیابان محل تعقیب مقتول، شخصی به نام نوید افکاری در خصوص این پرونده به عنوان متهم دستگیر شده» است.

حسن یونسی، وکیل برادران افکاری که فرزند علی یونسی وزیر اسبق اطلاعات است، روز سه‌شنبه در مصاحبه با وب‌سایت امتداد، گفت که هیچ تصویری از لحظه ارتکاب قتل حسن ترکمان وجود ندارد و فیلم مورد ادعای [خبرگزاری قوه قضاییه] مربوط به یک ساعت قبل از زمان قتل است.

پیشتر نیز وحید افکاری در فایل صوتی با تاکید بر بی‌گناهی خود و برادرش، گفت که دستگاه‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی برای ساختن تصویر وجود امنیت «انسان‌های بی‌گناه را بدون مدرک بازداشتشان می‌کنند و بدون مدرک محاکمه‌شان می‌کنند و به آنها حکم می‌دهند، زندگی‌شان را می‌گیرند و حتی اعدامشان می‌کنند.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More