شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دو روز پس از انتقادات خامنه‌ای، روحانی درباره خطرات فضای مجازی هشدار داد

دو روز پس از انتقادات رهبر جمهوری اسلامی از عدم مدیریت فضای مجازی در ایران، حسن روحانی،‌ رئیس‌جمهوری، هم اشاره کرد که خطرات ورود به فضای مجازی «بالاتر از شرایط عادی» است.

روحانی روز سه‌شنبه سوم فروردین‌ماه در مراسم رونمایی از سامانه‌های دولت الکترونیک درباره تاثیرات فضای مجازی و هوشمندسازی گفت: «زندگی کاملا متحول شده است یعنی دیگر شرایط گذشته را ندارد. البته وقتی وارد این فضا می‌شویم، خطراتی هم دارد. خطراتش بالاتر از شرایط عادی است.»

او خطرات فضای مجازی را به «تصادف زنجیره‌ای» در آزادراه و اتوبان تشبیه کرد.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که روز یکشنبه نیز علی خامنه‌ای از «رها» بودن فضای مجازی انتقاد کرده و خواستار مدیریت آن شده بود.

رهبر جمهوری اسلامی خطاب به مسئولان دولت گفت: «ما افتخار می‌کنیم که فضای مجازی را رها کرده‌ایم، این افتخار ندارد، نباید این وسیله را در اختیار دشمن قرار داد.» خامنه‌ای قبلا هم دولت الکترونیک و فضای مجازی را مورد اشاره قرار داده و انتقادش را در ارتباط با «مدیریت فضای مجازی خارج از اختیار ما» دانسته بود.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات،‌ روز دوشنبه یک روز پس از سخنان سال نو خامنه‌ای، به این سخنان واکنش نشان داد و اعلام کرد مسدود کردن به شیوه گذشته منسوخ شده و «دیگر نمی‌توان با فیلتر و فیلترینگ جلوی شکاف نسل‌ها را گرفت.»

این وزیر دولت روحانی همچنین به مساله تاکید تربیت جوانان در فضای مجازی اشاره کرد و افزود: «آن‌هایی که فکر می‌کنند مسئولیت تربیت فرزندانشان در فضای مجازی تنها با حاکمیت است، یک نگاهی به فرزندان مسئولان راست و چپ کنند. خیلی‌ها توان تربیت فرزندان خودشان را هم نداشتند.»

تاکید مقام‌های ارشد حکومت ایران بر «خطرات» اینترنت و فضای مجازی در حالی بیش از پیش صورت می‌گیرد که با اعتراضات سراسری و اعتصاب‌های معیشتی برخی نگرانی‌ها از افزایش دامنه کنترل‌ها و مسدودسازی برخی رسانه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام تشدید شده است.

ابراهیم رئیسی،‌ رئیس قوه قضائیه،‌ هم در دی‌ماه خواستار مدیریت فضای مجازی شده و گفته بود «نباید با شرارت‌ها در این فضا عرصه بر همه تنگ شود.»

پس از آن بود که در بهمن‌ماه گزارش‌هایی از احضار و تشکیل پرونده برای وزیر ارتباطات منتشر شد و یکی از اتهامات او «استنکاف از اجرای دستورات مقام قضایی» در زمینه انسداد اینستاگرام عنوان شد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More