شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

رافائل گروسی: دستیابی به توافق معتبر بدون حضور بازرسان آژانس در ایران ممکن نیست

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اعلام کرد اوایل ماه میلادی آینده تیم فنی آژانس را برای بررسی موضوع ذرات اورانیوم‌غنی‌شده در مکان‌های اعلام‌نشده اعزام خواهد کرد.

گروسی روز سه‌شنبه ۲۶ اسفندماه در جلسه مشترک سه کمیته پارلمان اروپا گفت: «بدون حضور آژانس و بازرسان در ایران امید به توافق معتبر ممکن نیست. ما در این زمینه روی کمک بسیار مهم اروپا و پارلمان اروپا حساب می‌کنیم.» او با اشاره به سفرهای اخیر خود به ایران اضافه کرد که آژانس تنها حضور بین‌المللی در ایران در زمینه موضوع هسته‌ای است.

گروسی تاکید کرد برای آژانس «حضور مفید» در ایران مهم است و در ادامه ابراز امیدواری کرد در مدت باقی‌مانده از توافق سه‌ماهه موقت، تلاش‌های دیپلماتیک منجر به بازگشت طرف‌ها به برجام شود. مدیرکل آژانس اشاره کرد که دسترسی و نظارت بازرسان این نهاد در ایران محدود است.

گروسی در زمینه عدم توضیح و ارائه اطلاعات از سوی ایران درباره کشف ذرات اورانیوم غنی‌شده در سایت‌های اعلام‌نشده گفت که قرار است یک تیم فنی از کارشناسان را در اوایل ماه میلادی آوریل اعزام کند تا این موضوع را مورد بررسی و بحث قرار دهند.

او اشاره کرد که شورای حکام آژانس را در زمینه این بررسی‌ها مطلع خواهد کرد. پیشتر سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان در همراهی با آمریکا تلاش داشتند قطعنامه‌ای علیه ایران در نشست اخیر شورای حکام صادر کنند. پس از موافقت ایران با همکاری و توضیح به آژانس، این کشورها از صدور قطعنامه چشم‌پوشی کردند و آن را «فرصتی دوباره» به ایران خواندند.

حتی در صورت بازگشت، مسائل دیگری وجود دارد

گروسی در ادامه طی پاسخ به سوالات حاضرات در جلسه در زمینه لزوم قدم اول ایران در بازگشت به برجام گفت که هر دو طرف تهران و واشینگتن در این زمینه مسئولیت دارند.

 او گفت درست است که ابتدا آمریکا از برجام خارج شد،‌ اما اکنون دولتی سر کار است که اعلام کرده قصد بازگشت دارد. مدیرکل آژانس اضافه کرد حتی اگر دو طرف فردا به برجام بازگردند، با وجود اراده خوب، مسائل دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

گروسی اشاره کرد: «اتفاقات بسیاری در سال‌های گذشته افتاده،‌ مواد و قابلیت‌های بسیاری توسط ایران متراکم شده، حتی اگر دست خدا یا چوب جادویی داشته باشیم و بگوییم فردا باز می‌گردیم،‌ کارهای زیادی است که باید انجام شود.»

او همچنین در زمینه تهدید علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، درباره غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در صورت نیاز، آن را «خطرناک» دانست و اضافه کرد: «فکر می‌کنم برای ساخت سلاح هسته‌ای به بیشتر از اورانیوم نیاز است.»

گروسی در زمینه اقدام و نقش شورای امنیت سازمان ملل متحد در زمینه پرونده هسته‌ای ایران آن را به بعد سیاسی موضوع مربوط دانست و گفت آن‌ها به گزارش ما تکیه می‌کنند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More