شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

روحانی: برجام همین است، نمی‌خواهند بروند دنبال زندگیشان

حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران،‌ با اشاره مجدد به بازگشت آمریکا به برجام گفت هیچ بند و کشوری به این توافقنامه اضافه نخواهد شد.

روحانی روز چهارشنبه ۱۵ بهمن‌ماه طی جلسه هیات دولت گفت:‌ «ما از برجام خارج نشدیم که بخواهیم برگردیم، روی هفت صندلی نشستیم، یکی دچار جنون ادواری شد و رفت بیرون. به بقیه چه ربطی دارد؟! برجام همین توافق است، اگر می‌خواهند بیایند، نمی‌خواهند هم بروند دنبال زندگیشان.»

او اضافه کرد: «هیچ بندی از برجام عوض‌ نخواهد شد و هیچ فردی هم به برجام اضافه نخواهد شد،‌ برجام ۲+۵ یا ۳+۵ نخواهد شد.»

اظهارات روحانی در پی آن صورت می‌گیرد که امانوئل مکرون،‌ رییس‌جمهور فرانسه،‌ اخیرا با اعلام اینکه مذاکره با ایران درباره توافق هسته‌ای «بسیار سختگیرانه» خواهد بود، گفت عربستان سعودی نیز باید در مذاکره‌‌‌ شرکت داشته باشد.

مقام‌های ایران طی هفته‌های گذشته خواستار لغو کامل تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به برجام شده‌اند، در مقابل آنتونی بلینکن،‌ وزیر خارجه آمریکا، می‌گوید واشینگتن تا زمانی که تهران به تعهدات برجام برنگردد، به این توافقنامه باز نخواهد گشت.

روحانی در ادامه مشکلات کشور را مربوط به تحریم‌های آمریکا دانست و منتقدان دولت را به دلیل «فحش ندادن» به این کشور مورد انتقاد قرار داد.

او گفت:‌ «مشکلات کشور بخش بزرگ و عظیمش مال تحریم است و یک کلمه علیه آمریکا حرف نمی‌زنند، یک جمله! بعضی‌ از آن‌ها هم مدعی‌اند که خیلی ضد آمریکایی هستند، اما یک چیزی وقتی گران می‌شود، یک فحش به آمریکا نمی‌دهند.»

 

بودجه در کمیسیون تلفیق به هم ریخت

رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش رد کلیات بودجه توسط مجلس را مورد انتقاد قرار داد و گفت:‌ «دولت بهترین بودجه‌ای را که می‌توانست تقدم مجلس کرد. کمیسیون تلفیق به اهداف دولت توجه نکرد.»

او درباره تغییرات صورت‌گرفته در لایحه بودجه افزود: «من نگران این بودم که مصوبات کمیسیون تلفیق را صدا و سیما تبلیغ کند و بازار را خراب کند. هرچه نوشته بودیم، در کمیسیون تلفیق بهم ریخت.»

روحانی در همین زمینه اشاره کرد:‌ «اینکه ماشین لوکس را از مناطق آزاد وارد کنیم و بعد با شرایطی اجازه ورود به سرزمین مادر بدهیم و برای عده‌ای رانت درست کنیم، خب اینجور که ما هم بلد بودیم بودجه بنویسیم.»

روز سه‌شنبه نمایندگان مجلس طی رای‌گیری در صحن مجلس کلیات لایحه بودجه پیشنهادی دولت را با ۱۴۸ رای مخالف در برابر ۹۹ رای موافق رد کردند.

پس از اعلام نتایج، محمدباقر قالیباف،‌ رییس مجلس، ضمن اشاره به عدم پاسخ روحانی به دعوتش برای حضور در مجلس برای دفاع از بودجه اعلام کرد دولت «تعامل مناسبی» با مجلس برای اصلاح لایحه بودجه نداشته است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More