شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

روحانی: به خاطر تحریم، جنس‌ وارداتی را ۲۰ درصد گران‌تر می‌خریم

 

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران،‌ با انتقاد دوباره از مخالفت‌های داخلی با لغو تحریم‌ها به تاخیر در تامین واکسن کرونا اشاره کرد و گفت امکان تهیه «زودتر» آن وجود داشته، اما ایران در «ته صف» قرار گرفت.

روحانی روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه در جلسه هیات دولت اشاره کرد: «من هنوز نتوانسته‌ام بفهمم برخی درباره تحریم چه می‌گویند. تحریم یعنی جنس وارداتی را با ۲۰ درصد اضافه می‌خریم. هرکس بتواند تحریم را بردارد و اگر یک لحظه تاخیر بیندازد، گناه بزرگ و نابخشودنی انجام داده است.»

او تحریم‌ها را ظلم به افراد فقیر و خوردن حق مردم خواند و اضافه کرد:‌ «خدا از گناه کسی که رفع تحریم را به تاخیر می‌اندازد نمی‌گذرد.»

رییس‌جمهوری ایران در ادامه سخنانش با کنایه به مخالفان لغو تحریم‌ها در داخل کشور گفت: «بعضی‌ها کک‌شان از تحریم نمی‌گزد. در جنگیم و گلوله‌باران است، گوش‌هایتان را گرفته‌اید؟»

این اظهارات روحانی در حالی بیان می‌شود که او هفته گذشته در ارتباط با مذاکرات برجام در وین اعلام کرده بود «من به عنوان رییس‌ دولت به مردم اعلام می‌کنم تحریم شکسته شده است.»

همزمان با روزهای پایان دولت روحانی مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها و بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای ادامه دارد، اما علاوه بر ایران، اروپا و آمریکا تایید می‌کنند هنوز موارد قابل توجهی از اختلاف نظر وجود دارد.

 

رفتیم ته صف واکسن!

روحانی در بخش دیگری از سخنانش درباره تامین واکسن کرونا گفت:‌ «ما می‌توانستیم واکسن را زودتر وارد کنیم و گسترده‌تر باشد.»

رییس‌جمهوری اضافه کرد:‌ «واکسن این‌جور نیست که در دنیا فراوان باشد، گرفتنش آسان نیست ولی برای خرید در حال تلاشیم.»

او اشاره کرد: «رفتیم واکسن بخریم و جزء اولین‌ها هم در کوواکس بودیم، رفتیم ‌پولش را منتقل کنیم، پیش پرداخت آن ۵۲ میلیون دلار بود. بنا بود به آنها منتقل کنیم، اما نشد! هرجا رفتیم دیدیم آن ۵۲ میلیون دلار می‌رود و در آمریکا گیر می‌کند و می‌خورندش! تا دنبال راه مطمئن بودیم، طول کشید بنابراین چون طول کشید ما دوباره رفتیم انتهای صف.»

تاخیر حکومت ایران در تامین و تزریق واکسن در حالی است که کشورهای منطقه از جمله اروپا، امارات متحده عربی و ترکیه کارزار واکسیناسیون عمومی خود را با درصد بسیار بالاتری از ایران پیش می‌برند.

ایران تاکنون حدود سه میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور کرده است که برخی نمایندگان مجلس گفته‌اند در توزیع آن تخلف رخ داده و قسمتی از این واکسن‌ها در بازار سیاه به فروش می‌رسد.

روحانی در ادامه سخنانش در همین زمینه گفت:‌ «وزیر بهداشت قول می‌دهد که در دولت دوازدهم تمام افراد پرخطر که شامل ۱۲ تا ۱۳ میلیون نفر است را واکسینه کنیم.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More