شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

روحانی: در سخت‌ترین روزهای پس از انقلاب هستیم

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، با تاکید بر شرایط «غیرعادی، سخت و پیچیده» کنونی این کشور، گفت: «از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون سخت‌ترین سال‌ها، این روزها و ماه‌های اخیر بوده زیرا از ابتدای انقلاب تاکنون برای فروش نفت و حرکت یک کشتی نفت‌کش اینگونه مشکل نداشتیم.» 

روحانی، روز سه‌شنبه ۲۱ آبان، در نشست شورای اداری استان کرمان، درباره هزینه‌ راه‌اندازی دوباره چاه‌های نفت پس از وقفه در استخراج از آنها، گفت: «کسانی که به بودجه و به اقتصاد کشور آشنا نیستند، می‌گویند نفت را می توان بعد به فروش رساند اما منابع بزرگ خدادادی برای استفاده است و در بستن و قفل کردن هنر نیست.»

او با تاکید بر این که «وقتی نفت استخراج نمی‌شود، دوباره به روی مدار آوردن چاه‌ها سخت است»، ادامه داد: «در سال ۹۴،  ۸۰۰ میلیون دلار خرج کردیم تا چاه‌ها را روی خط بیاوریم.»

در حالی که پس از لغو معافیت از تحریم‌های آمریکا برای کشورهای عمده خریدار نفت ایران، فروش نفت این کشور شدیدا افت کرده، روحانی گفت: «وقتی کشور با مشکلات فروش نفت مواجه می‌شود چگونه باید کشور را اداره کنیم؟»

روحانی با اشاره به فرارهای مالیاتی و این که «بالاترین مالیاتی که پیش‌بینی می‌کنیم برای سال آینده۱۵۰ هزار میلیارد تومان است»، ادامه داد: «سالانه برای اداره کشور به ۴۵۰ هزار میلیارد تومان نیاز است. ۳۰۰ هزار میلیارد تومان دیگر را از کجا باید بیاوریم؟»

روحانی همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش با تاکید بر این که «درآمدی که می‌تواند کشور را اداره کند، پول نفت است»، درباره درآمدهای نفتی ایران گفت: «اگر امروز در شرایط عادی بودیم، در هر سال به طور متوسط ۶۰ میلیارد دلار نفت می‌فروختیم و اگر هر دلار را ۱۰ هزار تومان محاسبه کنیم، مبلغی معادل ۶۰۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.»

به دلار نیاز داریم

روحانی همچنین با تاکید بر نیاز دولت به ارزهای خارجی به ویژه دلار گفت: «ما به ارز خارجی نیاز داریم.» 

او به نیاز دولت به «تامین یکسری از کالاها و خدمات» اشاره کرد و واردات قطعات و کالاهای اساسی مردم همچون خرید دارو، پرداخت حقوق به کارمندان دولت در خارج از کشور و فعالیت بانک‌های ایران در خارج از کشور، را جزو فعالیت‌هایی دانست که نیاز به دلار است.

رییس جمهوری اسلامی با مقایسه شرایط کنونی با شرایط ایران در زمان جنگ با عراق گفت: «در سال ۶۴،  دو هفته نفت ایران به خاطر بمباران‌های شدید قطع شد ولی این قطعی تا آخر تکرار نشد؛ آن حادثه باعث شد مسئولان عالی کشور ستاد پدافند را تشکیل دهند و در سایه تلاش همه رزمندگان آن حادثه تکرار نشد.»

این اظهارات روحانی در حالی است که پیشتر بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، نیز شرایط فعلی را سخت‌تر از دوره جنگ با عراق توصیف کرده بود.

او خردادماه گذشته با تاکید بر اینکه «آمریکایی‌ها در این پنج، شش سال اخیر در موضوع تحریم‌های هوشمند به  بلوغی شیطانی رسیده‌اند»، گفت که «این دوره از تحریم‌ها با تحریم‌های دوره‌ گذشته بسیار متفاوت است» و اکنون با «شدیدترین تحریم‌های سازمان‌یافته تاریخ» مواجه‌ایم.

دولت آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای برجام در اردیبهشت سال گذشته، تحریم‌های نفتی لغو شده علیه ایران را در آبان همان سال مجددا برقرار کرد. اما در اردیبهشت امسال نیز با لغو معافیت‌های اعطایی به تعدادی از مشتریان سنتی ایران، بر شدت تلا‌ش‌های خود برای صفر کردن صادرات نفت از ایران افزود.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز ایران در ماه ژوییه موفق به ارسال ۱۰۰ هزار بشکه نفت در روز به خارج شده است. اطلاعات کسب‌شده از موسسه رفینیتیو ایکن مربوط به پایش عملیات نفتکش‌ها، نیز حاکی از صدور ۱۲۰ هزار بشکه نفت خام و میعانات از ایران در این ماه است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More