شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

روحانی: دولت وام با بهره ۱۳ درصد به مستاجران پرداخت می‌کند

حسن روحانی اعلام کرد که دولت در تهران ۵۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون تومان و در شهرهای کوچک ۱۵ میلیون تومان، وام ودیعه مسکن با بهره ۱۳ درصد پرداخت خواهد کرد.

رئیس جمهور ایران گفت که این وام به  افرادی که حقوق ثابت دارند و خانواده‌های تحت حمایت کمیته امداد پرداخت خواهد شد.

او اعلام نکرد که این وام به دیگر گروه‌ها چگونه پرداخت خواهد شد.

دولت پیش از این وام خرید خانه به افراد می‌داد اما با افزایش اجاره خانه در ماه‌های گذشته و همچنین تعطیلی برخی کسب و کارها به دلیل کرونا پرداخت وام برای ودیعه خانه را تصویب کرده است.

حسن روحانی همچنین گفت که دولت علاوه بر وام ازدواج، امسال ۳۰ هزار میلیارد تومان وام برای زوج هایی که برای اولین بار خانه اجاره می‌کنند اختصاص داده است.

دولت پیش از این اعلام کرده بود که حداکثر افزایش اجاره خانه باید در تهران ۲۵ درصد، در شهر‌های بزرگ ۲۰ درصد و در بقیه شهر‌ها ۱۵ درصد باشد.

با این حال برخی از کارشناسان اقتصادی این طرح را شکست خورده می‌دانند.

درسال‌های ۹۰ و ۹۱ نیز دولت محمود احمدی‌نژاد این طرح را مطرح کرد اما بایگانی شد.

 بر اساس گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در خرداد ماه ۹۹ شاخص کرایه مسکن در شهر تهران در این ماه در مقایسه با خرداد ماه سال گذشته ۲۷/۶ درصد رشد داشته است.

در همین حال همزمان با افزایش اجاره خانه در تهران رسانه های ایران از افزایش «پشت بام خوابی» و «زندگی به سبک کانتینری» خبر داده‌اند.

با این حال عیسی فرهادی، فرماندار تهران، روز دوشنبه نهم تیر گزارش‌ها درباره اجاره‌  پشت‌بام‌ها در برخی مناطق تهران برای خوابیدن را تکذیب کرده بود.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More