شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

روحانی: طرح پیش‌فروش نفت در صورت مخالفت دو قوه دیگر اجرا نمی‌شود

رییس‌جمهور ایران اعلام کرد طرح پیش‌فروش نفت در صورت حمایت نکردن روسای دو قوه دیگر اجرا نخواهد شد. 

حسن روحانی طرح پیش فروش نفت به مردم  را «صد در صد به نفع کشور و مردم» و «تودهنی به آمریکا» دانست.

او در عین حال گفت اگر روسای دو قوه دیگر با این طرح موافقت نکردند، دولت به دنبال طرح‌های دیگر خواهد رفت.

در روزهای گذشته گزارش‌هایی درباره مخالفت روسای مجلس و قوه قضاییه با این طرح منتشر شده است.

از جمله امیرحسین قاضی زاده، نایب ریيس مجلس، اعلام کرده بود رییس مجلس در جلسه سران سه قوه با این طرح مخالفت کرده است.

براساس طرح پیش‌فروش نفت مردم می‌توانند نفت تولیدی پالایشگاههای ایران را در بازار بورس خریداری کنند.

فیلمی نیز از سخنان پیشین حسین مرعشی، عضو حزب کارگزاران سازندگی، منتشر شده که این طرح را پیشنهاد داده است.

مرعشی در این فیلم پیشنهاد می‌کند که دولت نفت را به مردم پیش‌فروش و با این روش سکه و ارزهای موجود در دست مردم را جمع‌آوری کند.

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان خود از کشورهایی که به پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا در مورد تمدید تحریم تسلیحاتی ایران رای منفی دادند تشکر کرد.

او اضافه کرد: «حالا این رسانه‌های فارسی زبان مزدور و خائن بر این دست گذشته‌اند که آمریکا می‌خواهد از مکانیسم فلان برای برجام استفاده کند. عقل هم چیز خوبی است. برجام را بخوانید».

روحانی تاکید کرد که استفاده از مکانیسم ماشه تنها برای کشورهای عضو برجام ممکن است نه آمریکا « که به صراحت از آن خارج شده است».

روحانی همچنین خطاب به منتقدان داخلی برجام گفت: «برخی می‌گویند برجام اگر پایه‌هایش محکم نبود آمریکا نمی‌توانست چنین و چنان کند. آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس خارج شد، پایه‌های آن هم محکم نبود؟ از سازمان بهداشت جهانی خارج شد آن هم پایه‌هایش محکم نبود؟ او از هرچه پیمان مفید بوده خارج شده، چرا حماقت دشمن را نمی‌بینیم؟».

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، روز شنبه اعلام کرد در روزهای آینده برای فعال کردن مکانیسم ماشه به منظور بازگشت‌ تحریم‌ها علیه ایران در سازمان ملل اقدام می‌کند.

تصمیم آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه پس از آن اتفاق افتد که قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل رد شد.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More