شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

روشن نبودن تکلیف ۹۹ هزار واکسن در آمار رسمی دولت ایران

 

بررسی آخرین آماری که رسانه رسمی دولت ایران و وزارت بهداشت از مجموع دریافت‌کنندگان واکسن کرونا در کشور منتشر کرده‌اند، نشان می‌دهد سرنوشت ۹۹ هزار واکسن روشن نیست.

بر اساس این آمارها، تا روز چهارشنبه دو میلیون و ۸۲۰ هزار و ۵۱۲ دوز واکسن در کشور تزریق شده است.

وزارت بهداشت شمار دریافت‌کنندگان دوز اول واکسن را دو میلیون و ۲۹۶ هزار و ۳۰۰ نفر و تعداد دریافت‌کنندگان دوز دوم را ۴۲۵ هزار و ۲۱۲ نفر اعلام کرد.

اما تجمیع این آمار نشان‌دهنده اختلاف ۹۹ هزار عددی واکسن‌های تزریق‌ شده است. 

این تناقض و اختلاف آماری در حالی است که اخیرا سخنان محسن دهنوی، نماینده تهران، درباره مشخص نبودن تکلیف ۲۰۰ هزار دوز واکسن کرونا هم با واکنش مقام‌های وزارت بهداشت مواجه شد.

 

 

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، گم شدن واکسن را تکذیب کرد و در توییترش نوشت «آنچه ظاهرا خارج از نظام سلامت مدتها است گم شده، صداقت برخی سیاسیون و حرف مستند و با حساب و کتاب است.»

پس از آن نیز بار دیگر دهنوی نوشت: «یا اطلاع ندارید یا مثلا اطلاع ندارید.»

 

 

شفاف نبودن آمار حکومت ایران از روند واکسیناسیون و تکرار تخلف طی هفته‌های اخیر در جریان تزریق، ابهام و انتقادها به عملکرد وزارت بهداشت را افزایش داد. 

وزارت بهداشت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم اکنون طی نامه‌هایی جداگانه سازمان هلال احمر و گمرک را از اعلام هرگونه آمار و اطلاع‌رسانی درباره واکسن‌های وارداتی منع کرده‌اند.

پیش از این شماری از مقام‌های فعلی و سابق هم شیوه واکسیناسیون را مورد اعتراض قرار دادند.

محمدرضا شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار ایران، گفته بود: «اگر مسئولان بهداشتی کشور ریگی در کفششان نبود،‌ آمار شفافی از واکسیناسیون کرونا در ایران ارائه می‌دادند.»

صادق خرازی، دیپلمات سابق وزارت خارجه ایران، هم یک بار در مصاحبه‌ای از تخلف‌ها انتقاد کرد و خواستار ورود سازمان بازرسی کل کشور به آن شد. او اعلام کرد مسئولان «واکسن را در دستمال ابریشمی می‌گذارند و نزد بالاترین مقامات کشور می‌برند.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More