شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

رویترز: ایران تهدید کرده ممکن است به توافق اخیر با آژانس پایان ‌دهد

 

خبرگزاری رویترز اعلام کرد به نامه‌ ایران دست یافته که در آن تهدید کرده اگر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جلسه روز دوشنبه از پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه فعالیت‌های هسته‌ای تهران حمایت کند به توافق اخیرش با آژانس پایان می‌دهد.

رویترز روز جمعه هشتم اسفند در گزارشی نوشت جمهوری اسلامی در این نامه که به کشورهای عضو شورای حکام فرستاده، آورده است: «ایران این اقدام را مخرب می‌داند و آن را به عنوان پایان توافق مشترک روز ۲۱ فوریه ۲۰۲۱ میان آژانس و جمهوری اسلامی ایران در نظر می‌گیرد.»

جمهوری اسلامی همچنین نوشته که این اقدام می‌تواند منجر به «پیچیدگی‌های جدید» در رابطه با برجام شود.

رویترز به نقل از چندین دیپلمات‌ اضافه کرد هنوز مشخص نیست شورای حکام آژانس قطعنامه پیشنهادی آمریکا را تصویب می‌کند یا نه.

بر اساس مصوبه مجلس ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از روز پنجم اسفند متوقف شد. با این حال روز سوم اسفند اعلام شد که در پی توافق دولت ایران با آژانس قرار شده دوربین‌های این نهاد در ایران روشن بماند، اما تا سه ماه و روشن شدن موضوع لغو تحریم‌های آمریکا فیلمی در اختیار آژانس قرار نگیرد.

پیشتر پایگاه خبری بلومبرگ گزارش داد آمریکا در آستانه نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در حال جلب حمایت کشورهای دیگر برای تصویب یک قطعنامه پیشنهادی برای افزایش فشار بر ایران به دلیل تشدید فعالیت‌های هسته‌ای این کشور است.

بلومبرگ نوشت دیپلمات‌های آمریکا سندی را توزیع کرده‌اند که نارضایتی و خواسته‌های این کشور خطاب به ایران در زمینه همکاری کامل با بازرسان آژانس را نشان می‌دهد.

قرار است شورای حکام هفته آینده در وین تشکیل جلسه دهد تا به بررسی گزارش بازرسان آژانس درباره افزایش تولید سوخت هسته‌ای و کشف ذرات اورانیوم در سایت‌های اعلام‌نشده ایران بپردازد.

در خردادماه، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه‌ای علیه ایران به تصویب رسانده بود که در آن، از این کشور خواست به ممانعت خود در زمینه دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت مشکوک هسته‌ای پایان دهد و با این آژانس به طور کامل همکاری کند.

به تازگی نیز وزرای خارجه سه کشور اروپایی امضاکننده برجام؛ بریتانیا، فرانسه و آلمان با انتشار بیانیه مشترکی از «تعلیق اجرای پروتکل الحاقی و اقدام‌های شفاف تحت توافق برجام» از سوی ایران «عمیقا ابراز تاسف» کردند و آن را تصمیمی «خطرناک» خواندند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود اعلام کرد که ذخایر اورانیوم با غنای ۲۰ درصد ایران به ۱۷ کیلو و ۶۰۰ گرم رسیده است و مجموع ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده هم با عبور از  دو هزار و ۹۶۷ کیلوگرم به بیش  از ۱۴ برابر حد مجاز و تعیین شده در برجام افزایش یافته است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More