شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

رویترز: ایران و ونزوئلا با وجود تحریم‌های آمریکا به یک توافق نفتی دست یافته‌اند

رویترز به نقل از منابع آگاه از امضای یک توافق میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت دولتی نفت ونزوئلا با وجود تحریم‌های آمریکا علیه این دو کشور خبر داد.

خبرگزاری رویترز روز شنبه ۳ مهر به نقل از پنج منبع آگاه به پرونده این توافق نوشت که بر اساس آن، نفت سنگین ونزوئلا در برابر میعانات گازی ایران مبادله می‌شود و اولین محموله‌ها این هفته تحویل داده می‌شود.

میعانات گازی می‌تواند به ونزوئلا در رقیق کردن نفت خام کمک کند.

این منابع آگاه تاکید کردند در حالی که ونزوئلا به دنبال افزایش صادرات نفت خود با وجود تحریم‌های آمریکاست، این توافق همکاری میان ونزوئلا و ایران را تقویت می‌کند.

 یکی از این منابع آگاه گفت این قرارداد مبادله در مرحله اول به مدت شش ماه برنامه‌ریزی شده، اما می‌تواند تمدید شود. با این حال، رویترز نتوانست به جزئیات بیشتری در این زمینه دست یابد.

وزارتخانه‌های نفت ایران و ونزوئلا و همچنین شرکت‌های دولتی نفت این دو کشو به درخواست‌ این خبرگزاری برای ارائه توضیات در این زمینه پاسخ ندادند.

رویترز بر اساس ایمیلی که از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا برای این خبرگزاری ارسال شده، نوشت این توافق می‌تواند نقض تحریم‌های آمریکا علیه هر دو کشور باشد.

بر اساس تحریم‌های آمریکا، نه تنها آمریکایی‌ها از تجارت با بخش‌های نفتی ایران و ونزوئلا منع می‌شوند، بلکه هر شخص یا نهاد غیرآمریکایی که با شرکت‌های نفتی این دو کشور معامله کند، تحت «تحریم‌های ثانویه» قرار می‌گیرد.

این تحریم‌های ثانویه می‌تواند طیف وسیعی از مجازات‌ها علیه افراد مورد نظر را شامل شود، از جمله قطع دسترسی به نظام مالی آمریکا و همچنین جریمه یا مسدود کردن دارایی‌های آن افراد در آمریکا.

رویترز نوشت که غالبا تحریم‌های آمریکا به تشخیص دولت وقت در این کشور اعمال می‌شود. به نوشته این خبرگزاری، در حالی که ترامپ سال گذشته محموله‌های سوخت ایران به مقصد ونزوئلا را در دریا توقیف کرد، اما بایدن تاکنون اقدام مشابهی را انجام نداده است.

یک منبع آگاه در واشینگتن گفت توافق میان ونزوئلا و ایران به عنوان نقض تحریم‌ها در ماه‌های اخیر مورد توجه مقام‌های دولت آمریکا بوده و آنان می‌خواهد ببینند که این موضوع عملا تا کجا پیش خواهد رفت.

به گفته این منبع، مقام‌های آمریکا نگرانند ارسال محموله‌های میعانات گازی ایران به ونزوئلا منجر به کمک مالی بیشتر به نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور شود که در حال مذاکره با مخالفان خود برای انتخابات پیش‌روست.

تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا و ایران منجر به کاهش فروش نفت این دو کشور طی سال‌های اخیر شده است. اما وزیران خارجه ونزوئلا و ایران به تازگی در نشستی در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، تعهد خود را بر تقویت تجارت دوجانبه اعلام کردند.

 

تازه چه خبر؟
منصور پوریان رییس شورای تامین دام کشور با اشاره به شرایط اقتصادی ایران و گرانی گوشت، اعلام کرد مردم «مصرف گوشت گوسفندی را تقریبا حذف کرده‌اند و حتی...More
هشت ماه پس از أغاز واکسیناسیون در ایران، وزارت بهداشت در دستورالعملی به مراکز واکسیناسیون، از مسئولان تزریق واکسن خواسته نسبت به صحت نوع واکسن تزریقی...More
محمد اسلامی، معاون ابراهیم رییسی و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت این کشور اصرار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نصب دوربین در مکان‌های صدمه‌دیده...More
مسعود شفیعی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران با هشدار نسبت به سرعت افزایش جمعیت در شهرهای حاشیه تهران اعلام کرد: «در برخی از شهرهای...More
بر اساس نتایج تازه‌ترین نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) ۱۴/۲ درصد از شهروندان ایرانی بالای ۱۸ سال «اصلا تمایلی به زدن واکسن کرونا...More