شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

رییس انستیتو پاستور: مردم باید تا دو سال دیگر ماسک بزنند 

علیرضا بیگلری، رییس انستیتو پاستور ایران گفت که مردم باید تا دو سال دیگر ماسک بزنند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند. 

علیرضا بیگلری چهارشنبه ۲۸ آبان اعلام کرد که واکسن‌های تهیه شده کرونا در سال اول، حداکثر نیاز ۲۰ درصد از جمعیت دنیا را تامین خواهد کرد.

به گفته بیگلری، در صورت واردات واکسن کرونا به ایران کادر درمان و کودکان و زنان باردار در اولویت دریافت واکسن کرونا هستند.

در همین حال مصطفی قانعی، دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، نیز گفته بود: «ما اگر بخواهیم قول واکسیناسیون جمعی را به مردم کشورمان بدهیم احتمالا مهرماه سال ۱۴۰۰ است.»

بنا بر اعلام «فایزر»، این شرکت می‌تواند ۱/۳ میلیارد دوز واکسن برای واکسینه ۶۵۰ میلیون نفر تا پایان سال  ۲۰۲۱ میلادی تولید کند، اما تا پایان سال میلادی جاری، یعنی تنها کمتر از دو ماه دیگر، ۵۰ میلیون دوز بیشتر در اختیار نخواهد داشت.

شرکت داروسازی مدرنا در آمریکا نیز اعلام کرده که واکسن این شرکت علیه ویروس کرونا «۹۴/۵ درصد» موثر است.

هنوز برنامه ایران برای خرید واکسن کرونا اعلام نشده است. همچنین برخی از تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده‌اند که اگر میزان تولید واکسن در حد فعلی باشد ممکن است ایران تا چند سال دیگر امکان خرید این واکسن را نداشته باشد.

 

۴۸۰ فوتی در ۲۴ ساعت

در همین حال  سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، خبر داد که در ۲۴ ساعت گذشته، ۴۸۰ بیمار دیگر جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۴۲ هزار و ۹۴۱ نفر رسید.

سیما سادات لاری گفت که در این مدت ۱۳ هزار و ۴۲۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شدند و مجموع مبتلایان به ۸۰۱ هزار و ۸۹۴ نفر رسید.

قرار است از روز شنبه محدودیت‌هایی به مدت دو هفته در ایران اجرا شود.

در همین حال علیرضا زالی، رییس ستاد عملیات مقابله با کرونا در تهران، گفت که تعطیلی دو هفته‌ای تهران فرصتی برای ردیابی فعال مبتلایان به کرونا است تا با قرنطینه و ایزولاسیون آنان شیوع بیماری را کاهش دهیم.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More