شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

رییس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی ایران: بازگشایی حضوری مدارس می‌تواند به فاجعه انسانی تبدیل شود

عباس آقازاده، رییس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای به ستاد ملی مدیریت کرونا، با بیان این‌که دستور «بازگشایی حضوری مدارس» با شرایط همه‌گیری کرونا و وضعیت قرمز بسیاری از مناطق کشور همخوانی ندارد، نسبت به وقوع «فاجعه انسانی» هشدار داد و بر لزوم لغو بازگشایی حضوری مدارس در همه مقاطع تحصیلی و مناطق کشور تاکید کرد.

رییس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی در نامه خود با اشاره به این‌که وزیر آموزش و پرورش طی سخنانی در اجلاس با مدیران این وزارتخانه، گفته که مدارس باید از شنبه ۱۵شهریور، به طور حضوری بازگشایی شوند، نوشت که این «دستور» وزیر آموزش و پرورش، با شرایط حاکم بر همه‌گیری ویروس کرونا و وضعیت «قرمز» بسیاری از مناطق کشور، همخوانی ندارد.

در بخش دیگری از نامه عباس آقازاده خطاب به ستاد ملی مدیریت کرونا که ریاست آن را حسن روحانی بر عهده دارد، تاکید شده است که «به خطر انداختن جان میلیون‌ها دانش‌آموز و آموزگار و خانواده‌هایشان و دخالت در کارشناسی تخصصی نحوه مقابله و مبارزه با بیماری از سوی مسئولین غیرمرتبط با امور بهداشتی، می‌تواند در کمترین فاصله زمانی به یک فاجعه انسانی تبدیل شود».

رییس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی در پایان نامه خود تاکید کرد که از مسئولین ستاد ملی مدیرت کرونا جدا تقاضا می‌کنیم ضمن اعمال قاطعیت در اجرای فرامین بهداشتی و پروتکل‌های ملی مبارزه با کرونا، از احتمال «بازگشایی حضوری مدارس» در همه مقاطع تحصیلی و در همه استان‌ها و مناطق کشور، اکیدا جلوگیری کنند.

هم‌زمان محسن حاجی‌میرزایی، بر لزوم بازگشایی حضوری مدارس تاکید کرد و گفت که «تفاوت معناداری بین وضعیت‌های مختلف نیست و حتی از وضعیت سفید باید بیشتر نگران باشیم چون عدم رعایت پروتکل این مناطق را تبدیل به وضعیت زرد می‌کند و بر همین اساس باید همه مناطق را مناطق پرخطر دانست و رعایت پروتکل‌ها را در نظر گرفت پس در تمام مناطق کشور، یک پروتکل رعایت می‌شود».

وزیر آموزش و پرورش همچنین شامگاه پنج‌شنبه سیزدهم شهریور در یک برنامه تلویزیونی گفت که «طبق تفاهمی که با وزارت بهداشت داشتیم قرار شد همه مدارس را از ۱۵ شهریور باز کنیم و در همه مدارس پروتکل‌ها رعایت شود».

حاجی‌میرزایی تاکید کرد که اصل بر «حضور دانش‌آموزان در مدارس» است برای همین هر جا امکان اجرای پروتکل باشد، اصل بر آموزش حضوری است. او به «بازگشایی مدارس در آسیای جنوب شرقی از یک هفته قبل» اشاره کرد و گفت که هیچ آموزشی هم جایگزین آموزش حضوری نخواهد بود.

در بخشی از این برنامه تلویزیونی، حاجی‌میرزایی  رعایت فاصله اجتماعی، زمان  ۳۵ دقیقه‌ای کلاس‌ها، توقف فعالیت‌های ورزشی و برنامه صبحگاهی، فاصله‌گذاری زمانی در رفت‌و‌آمد دانش‌آموزان را بخشی از پروتکل ابلاغ شده به مدارس عنوان کرد.

او گفت که با بازگشایی حضوری مدارس، معلمان و دانش‌آموزان باید از ماسک استفاده کنند و مدارس نیز باید ضدعفونی شود ولی «هیچ بچه‌ای اگر در خانواده‌اش کسی به کرونا  مبتلا بود، نباید به مدرسه بیاید یا اگر کوچک‌ترین نشانه سرماخوردگی داشت باید در منزل بماند».

درباره سرویس مدارس نیز وزیر آموزش و پرورش گفت که «تعداد افراد در سواری و ون در پروتکل ابلاغی به مدارس مشخص شده و سرویس‌ها باید قبل و بعد از حضور دانش‌آموزان ضدعفونی شوند».

هم‌زمان علی باقرزاده، رییس مرکز هماهنگی آموزش و پرورش گفت: «والدین دانش‌آموزان صبح شنبه ۱۵ شهریور قبل از این‌که فرزندان‍شان به سمت مدرسه حرکت کنند با مدرسه و در صورت آشنایی با معلم، مدیر یا معاون مدرسه تماس بگیرند تا ببینند که فرزندانشان باید به مدرسه بروند یا نه.»

حاجی‌میرزایی پیشاپیش بروز مشکلات در بازگشایی مدارس در شرایط شیوع کرونا را پذیرفت و گفت که «قطعا در ۱۵ روز اولیه کاستی‌هایی در ارتباط دانش‌آموزان و معلمان وجود دارد ولی ما رصد می‌کنیم و کادر ستادی ما موظفند به همه مدارس سر بزنند».

علاوه بر مخالفت رییس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی با «بازگشایی حضوری مدارس»، پیشتر مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مدیریت کرونا، نیز هشدار داد که «تجمعات معمول که هر روز و ساعت‌ها در مدارس انجام می‌شد، نباید رخ دهد و در غیر این صورت مدارس بهترین جا برای انتقال کرونا محسوب می‌شوند».

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More