شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

رییس کمیته سلامت شورای شهر: بنابر آمار‌ بهشت‌زهرا ۳۱ هزار نفر در تهران بر اثر کرونا جان‌باخته‌اند

ناهید خداکرمی، رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفت که بنابر آمار‌ بهشت‌زهرا تاکنون نزدیک ۳۱ هزار نفر در تهران بر اثر کرونا جان‌باخته‌اند.

به گفته رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران آمار رسمی بهشت‌زهرا نشان می‌دهد که تاکنون ۳۰ هزار و ۶۸۰ نفر از جان‌باختگان کرونا در پایتخت به این آرامستان انتقال یافته‌اند که از این تعداد ۲۱ هزار و ۶۹۶ نفر در بهشت‌زهرا و پیکر هشت هزار و ۹۸۴ نفر نیز به درخواست بستگان‌شان برای خاکسپاری به شهرهای زادگاه‌شان منتقل شده است.

خداکرمی افزود که از ۳۰ هزار و ۶۸۰ جان‌باخته کرونا که اسامی آنها در بهشت زهرا ثبت شده است  ۱۸ هزار و ۵۱۲ نفر مرد و ۱۲ هزار و ۱۶۸ نفر زن بوده‌اند.

رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران تاکید کرد که وضعیت کرونا در تهران همچنان شکننده است و افزود که البته در تمام ایران هم همین وضعیت است اما باید هوشیاری خود را حفظ کنیم.

خداکرمی با اشاره به اینکه از ابتدای هفته اخیر باردیگر تعداد بستری‌های روزانه در تهران افزایش محسوسی پیدا کرده است، گفت: در حال حاضر آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در پایتخت به زیر ۱۰۰ نفر در روز رسیده است اما دال بر این نیست کسانی که در حال حاضر مبتلا شده‌اند وضعیت‌شان بحرانی نشود و در این همه‌گیری کسانی که مبتلا می‌شوند شاید دو هفته بعد بدحال شوند.

به گفته رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران در آخرین آماری که به دست این کمیته رسیده است متعلق به روز شنبه اول خرداد است که تعداد متوفیان در پایتخت به ۷۲ نفر رسیده که  شامل ۴۰ مرد و ۳۲ زن بوده است.

آمار مورد اشاره رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران، مستند به آمار رسمی ثبت شده در بهشت زهرای تهران است با این حال به گفته علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در پایتخت شامل همه جان‌باختگان کرونا در تهران نمی‌شود.

در میان متوفیانی که به بهشت‌زهرا منتقل می‌شوند تنها کسانی که بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در گواهی فوت آنها علت درگذشت را ابتلا به کرونا ذکر می‌کنند، به عنوان جان‌باختگان کرونا ثبت می‌شود.

مرگ  بیش از  ۱۷ هزار نفر در موج چهارم کرونا

موج چهارم کرونا از سوم فروردین  ماه اوج گرفت. در این روز شمار جان‌باختگان کرونا از سوی وزارت بهداشت ۷۶ اعلام شد اما با روندی پرشتاب در ششم اردیبهشت ماه شمار جان‌باختگانه روزانه کرونا بنابر آمارهای رسمی به ۴۹۶  رسید و از آن پس تاکنون به جز چند روز، شمار جان‌باختگان کرونا دست‌کم ۲۰۰  نفر در روز بوده است.

در مجموع بنابر آمارهای رسمی و اعلام شده وزارت بهداشت در موج چهارم کرونا دست‌کم ۱۷ هزار و ۱۰۲ نفر از سوم فروردین ماه تا روز چهارشنبه چهار خرداد، طی دو ماه، جان‌باختند.

این درحالی است ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، نیز پیشتر در مهر ماه گذشته طی سخنانی در یک برنامه تاکید کرد که تعداد جان‌باختگان کرونایی که وزارت بهداشت اعلام می‌کند باید دست‌کم دو برابر محاسبه شود.

او به صراحت گفت که بسیاری از بیماران در بیمارستان به عنوان بیمار کرونا بستری می‌شوند و ما هم می‌دانیم که بیمار کرونا هستند اما چون تست‌شان منفی می‌شود ما آنها را بنابر پروتکل سازمان بهداشت جهانی جزو «مرگ کرونایی» محاسبه نمی‌کنیم.

معاون کل وزارت بهداشت، سه روز قبل، سوم خرداد، نیز گفت که آمار جان‌باختگان کرونا در هیچ جای دنیا دقیق نیست و افزود که بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت تمام مرگ‌هایی ناشی از کرونا که در جهان ثبت شده در مقیاس واقعی حدود سه برابر است.

مرگ بیش از ۱۷ هزار نفر در موج چهارم کرونا درحالی رخ داد که بسیاری از کارشناسان و نهادهای پزشکی و حتی مقام‌های وزارت بهداشت اقدام  حسن روحانی و ستاد ملی مقابله با کرونا در رفع محدودیت‌های تردد در جریان تعطیلات نوروزی را عامل اصلی اوج گیری موج چهارم کرونا عنوان کرده بودند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More