شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سازمان جنگل‌ها مالکیت سه پلاک پرونده دماوند را از سازمان اوقاف پس گرفت

 

مسعود منصور، رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ایران، اعلام کرد از پنج پلاک مورد بحث در پرونده وقف دماوند، سند سه پلاک به اسم سازمان جنگل‌ها صادر شد.

به گزارش ایسنا، منصور روز یکشنبه در حاشیه مراسم امضای تفاهمنامه ایجاد «مرکز نوآوری و فناوری منابع طبیعی» به خبرنگاران گفت که پیگیری‌ها برای ثبت سند دو پلاک دیگر در این پرونده نیز ادامه دارد.

موضوع «وقف» بخشی از دماوند چند ماه پیش خبرساز شد و واکنش‌هایی گسترده برانگیخت.

از آن زمان گزارش‌های مختلفی درباره بازگشت یا عدم بازگشت مالکیت این بخش‌ها به دولت منتشر شده است.

در مردادماه، رضا افلاطونی مدیر کل حقوقی سازمان جنگل‌ها در ایران در گفت‌وگو با روزنامه شرق اعلام کرد دو پلاک ۳۵ و ۳۷ همچنان «وقفی است».

اما حمید میرزاده، خبرنگار میراث فرهنگی، در حساب توییترش نوشت که حدود ۲۰ هزار هکتار از این زمین‌ها در مالکیت اوقاف بوده که تنها مالکیت دو هزار هکتار، یعنی ۱۰ درصد آن، به دولت بازگشته است.

رییس سازمان جنگل‌ها و مراتع در سخنان روز یکشنبه‌اش همچنین درباره پرونده‌ وقف جنگل‌های آق‌مشهد گفت: «برای جنگل‌های آق‌مشهد اعاده دادرسی خواسته‌ایم. رییس قوه قضاییه و دادستان کشور نیز موضوع را بررسی کرده‌اند. امیدواریم رای قبلی دادگاه اصلاح شود و سند جنگل‌های آق‌مشهد را بگیریم.»

در تیرماه رسانه‌های ایران از حکم دادگاه برای واگذاری ۵ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی جنگلی در منطقه آق مشهد (جنگل سفید) در ۳۵ کیلومتری ساری به موقوفه «امامزاده حارث» خبر دادند.

پس از شکایت‌های منابع طبیعی و اوقاف در نهایت دادگاه به نفع متولی این امامزاده رای داد و این حکم در دیوان عالی کشور تایید شد، اما منابع طبیعی از رییس قوه قضاییه خواست با اجرای ماده ۴۷۷ این حکم را لغو کند.

پیشتر مسعود منصور در گفت‌وگو با روزنامه شرق گفته بود سازمان اوقاف درباره ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی جنگلی ادعای مالکیت دارد.

همچنین اسحاق جهانگیری، معاون‌ اول رییس‌ جمهوری اسلامی ایران، در حساب توییترش نوشت: «بیش از هزار پرونده اختلافی میان سازمان جنگل‌ها و محیط زیست با اوقاف وجود دارد که مراتع دماوند و آق‌مشهد یکی از آن‌هاست.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More