شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سخنگوی دولت ایران: همچنان منتظر آمریکاییم، فرصت مذاکره کم است

علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت ایران،‌ ضمن اشاره به آغاز اجرای محدودیت‌ برای بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این کشور از هفته آینده اشاره کرد تهران همچنان منتظر مواضع رسمی آمریکا در زمینه بازگشت به تعهداتش مانده و فرصت برای مذاکره محدود است.

ربیعی روز سه‌شنبه هفتم بهمن‌ماه در نشست خبری به رسانه‌ها گفت: «ما همچنان منتظر مواضع رسمی آمریکا در بازگشت به تعهدات این کشور هستیم. فعلا هیچ برنامه‌ای برای مذاکره با آمریکا وجود ندارد و هرگونه اقدام عملی در این‌باره منوط به بازگشت آمریکا به برجام و تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ است.»

او افزود: «آمریکا تا ابد این فرصت را نخواهد داشت، این پنجره برای آمریکا و کشورهای اروپایی طرف مذاکره محدود است.»

سخنگوی دولت در ارتباط با اجرای مصوبه اخیر مجلس نیز اشاره کرد قدم‌های محدودسازی بازرسان مربوط به پروتکل الحاقی در «هفته اول اسفند» آغاز می‌شود.

به گفته او،‌ بازرسی‌های مربوط به توافق‌های پادمانی همچنان پابرجا خواهد ماند.

این در حالی است که اروپا از تهران خواسته فورا به تعهدات برجام بازگردد و برنامه افزایش غنی‌سازی را متوقف کند.

ربیعی در بخشی دیگر از اظهاراتش به روابط با عربستان سعودی اشاره کرد و گفت:‌ «برای رفع اختلاف با عربستان سعودی آمادگی داریم، اما لفاظی‌ها را نمی‌توانیم جدی بگیریم.»

 

امیدواریم بهار یا تابستان واکسن ایرانی داشته باشیم

 

سخنگوی دولت ایران در ادامه به نهایی‌ شدن قرارداد تامین واکسن کرونا از خارج کشور اشاره کرد و گفت: «واکسیناسیون گروه‌های پرخطر در دهه فجر آغاز خواهد شد.»

او همچنین اشاره کرد مراحل ساخت سه واکسن ایرانی در «بنیاد برکت»،‌ «انستیتو رازی» و «انستیتو پاستور» در حال ادامه است و خوب پیش می‌رود.

ربیعی اضافه کرد:‌ «امیدواریم در بهار یا تابستان سال آینده از واکسن ایرانی کرونا استفاده کنیم.»

روز دوشنبه مینو محرز،‌ عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، گفته بود وزارت بهداشت به دنبال تهیه واکسن کرونای ساخت شرکت بریتانیایی-سوئدی آسترازنکا است.

این در حالی است که پیشتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی،‌ در دی‌ماه واردات واکسن‌های بریتانیایی و آمریکایی کرونا به کشور را ممنوع اعلام کرده بود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More